Otwarcie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOtwarcie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu - dlaszpitali.pl

Otwarcie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu

otwarcie-szpitala-uniwersyteckiego-w-krakowie
Uroczystość otwarcia NSSU

29 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. – To największa inwestycja medyczna zrealizowana w Europie Środkowo-Wschodniej na przestrzeni ostatnich lat – zauważa Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala.

Kompleks szpitalny składa się z dziesięciu budynków i jest jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów w środkowej części Europy. Została tu zakupiona aparatura medyczna o wartości niemal 300 mln zł. W nowej siedzibie znajduje się ok. 1000 łóżek dla pacjentów, 20 sal operacyjnych, 25 oddziałów i prawie 30 poradni specjalistycznych. Wartość tej inwestycji, która trwała cztery lata, to ponad 1,2 mld złotych, z czego 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 255 mln z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego, a reszta to środki własne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i szpitala.

W otwarciu nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego wzięli udział przedstawiciele samorządów, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownicy szpitala oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych placówek medycznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek Łukasz Smółka, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Uroczystość otwarcia rozpoczęła konferencja prasowa dla mediów, po której nastąpiło oficjalne powitanie gości. Emocjonalne wystąpienie dyrektora Marcina Jędrychowskiego, który od początku był zaangażowany w realizację projektu, zostało nagrodzone gromkimi brawami. Następnie przemówienia wygłosili rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor ds. UJ CM prof. Tomasz Grodzicki, którzy podzielili się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami związanym z tą inwestycją, konstatując, że niemożliwe stało się możliwe.

Czytaj także: Mamy ambicję, żeby być najlepszym szpitalem w Polsce. Rozmowa z Marcinem Jędrychowskim, dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Nad całością otwarcia czuwała prowadząca – dziennikarka Ewa Drzyzga. W programie uroczystości znalazły się również: projekcja filmu promującego szpital i znajdujące się w nim rozwiązania oraz zwiedzanie jednostki. Dzięki temu zaproszeni goście mogli zaobserwować imponujący efekt pracy wielu osób zaangażowanych w tę inwestycję.

Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie już w listopadzie tego roku.

Zobacz także relację ze zwiedzania nowej siedziby podczas Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny: VI Kongres Nowoczesny Pion Techniczny