VI Kongres Nowoczesny Pion Techniczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plVI Kongres Nowoczesny Pion Techniczny - dlaszpitali.pl

VI Kongres Nowoczesny Pion Techniczny

nowoczesny-pion-techniczny
Fot. Adrian Larisz

VI Kongres NPT odbył się w przeddzień zakończenia największej aktualnie inwestycji realizowanej w ochronie zdrowia, tj. budowy oraz wyposażenia Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

VI Kongres Nowoczesny Pion Techniczny zorganizowany przez redakcję „Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego” odbył się w Wieliczce i Krakowie 23-25 maja. W wydarzeniu wzięły udział osoby zainteresowane tematyką sprawnego zarządzania infrastrukturą szpitala oraz usprawnieniem funkcjonowania placówek medycznych. Wśród nich znaleźli się: reprezentanci administracji publicznej, dyrektorzy szpitali, szefowie działów technicznych i eksploatacyjnych, kierownicy do spraw aparatury medycznej, architekci, przedstawiciele stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz reprezentanci firm medycznych oferujących rozwiązania dla szpitali.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchać wielu merytorycznych prelekcji, a następnie odwiedzić Nową Siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.

Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego – projekt i realizacja

Uczestników wydarzenia powitał Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, po czym zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących krakowskiej inwestycji. Włodzimierz Werochowski oraz Maciej Matłok reprezentujący firmę Industria Project poruszyli m.in. kwestie projektowania nowoczesnego akademickiego obiektu ochrony zdrowia, gdzie o efekcie w znaczącym stopniu decyduje współpraca architektów i lekarzy. Lech Wąsowski, dyrektor budownictwa medycznego w firmie Warbud, omówił zagadnienia związane z przygotowaniem inwestycji medycznych w kontekście niewystarczających środków budżetowych. Natomiast Agnieszka Sopel wskazała, jakie czynniki mają wpływ na uniknięcie błędów przy doborze aparatury medycznej.

O tym, jakim wyzwaniem była budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego oraz w jaki sposób przygotować dużą inwestycję w ochronie zdrowia w formule zaprojektuj, wybuduj, wyposaż, mówiła Maria Wojtacha – dyrektor Departamentu Inwestycje Strategiczne w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Technologia BIM

Prelegenci poruszali także temat związany z technologią BIM (Building Information Modeling) w ochronie zdrowia, tj. – w skrócie – modelowaniem informacji o budynkach. Polega ona na cyfrowym zapisie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu. Informacje takie stają się źródłem wiedzy na temat danych o obiekcie i powinny stanowić podstawę do podejmowania wszelkich decyzji w czasie całego cyklu funkcjonowania i eksploatacji obiektów ochrony zdrowia. Temat ten został omówiony przez Iwonę Łobejko, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej oraz Macieja Duszę z firmy Vamed, który przybliżył tematykę technologii BIM w kontekście budowy Zakładu Radioterapii w formie zaprojektuj, wybuduj, wyposaż na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu.

Informatyzacja

Powtarzającym się podczas prelekcji motywem była informatyzacja szpitali. Bogdan Wrzesiński – wieloletni kierownik Działu Informatyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie − omówił problematykę budowy infrastruktury informatycznej w jednostkach służby zdrowia w wielu lokalizacjach, a Łukasz Sterna – dyrektor sprzedaży rozwiązań HAC IT w GE Healthcare − przedstawił korzyści wynikające z wprowadzanych współcześnie rozwiązań informatycznych i wskazał, że dziś placówki ochrony zdrowia stają się szpitalami cyfrowymi. Z kolei Grzegorz Kozak reprezentujący firmę Olympus przedstawił w sposób praktyczny temat dokumentacji obrazowej zabiegów chirurgicznych, który ma szczególne znaczenie dla menedżerów IT oraz inspektorów bezpieczeństwa danych. Z kolei Witold Ponikło – główny specjalista ds. aparatury medycznej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie − nieco przewrotnie w odniesieniu do poprzedzających go prelegentów wskazał nie korzyści, ale pułapki, które mogą wynikać z informatyzacji oraz energooszczędności.