Operacja bariatryczna z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w krakowskim NEO Hospital - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOperacja bariatryczna z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w krakowskim NEO Hospital - dlaszpitali.pl
Reklama

Operacja bariatryczna z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w krakowskim NEO Hospital

opm-dlaszpitali-operacja-bariatryczna-z-uzyciem-rozszerzonej-rzeczywistosci-w-krakowskimn-neo-hospital
fot. mat. prasowe

Nieleczona otyłość, oprócz tego, że niesie ze sobą szereg negatywnych skutków dla zdrowia, odpowiada za blisko 3 mln zgonów rocznie na świecie. Dla części pacjentów jedynym ratunkiem jest operacja bariatryczna. NEO Hospital wykonał laparoskopową operację rewizyjną z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości HoloLens2 firmy Microsoft oraz dedykowanego oprogramowania.

W krakowskim NEO Hospital pracę chirurgów bariatrycznych wspiera rozszerzona rzeczywistość, której wykorzystanie pozwala na bezpieczniejsze zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu. Co istotne, wykorzystanie trójwymiarowych wizualizacji danych w warunkach rzeczywistości wirtualnej zapewnia lekarzom nowe narzędzia i sposoby ich eksploracji w kilku obszarach, w tym w planowaniu chirurgicznym i warunkach śródoperacyjnych. Nasza Klinika Leczenia Otyłości posiada akredytację International Bariatric Club. Jest to największa na świecie organizacja ekspertów w dziedzinie leczenia otyłości, skupiająca specjalistów z takich ośrodków jak Oxford University czy Cleveland Clinic. Dodatkowo Klinika bierze udział w programie kontroli jakości administrowanym przez American Collegue of Surgeos (ACS), który pozwala na indywidulaną ocenę korzyści i przewidywanie wyników operacji bariatrycznych – mówi Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy NEO Hospital.

Skomplikowany zabieg bariatryczny z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Zabieg przeprowadzono u 67-letniej pacjentki, u której w wyniku wcześniejszych, dwóch nieudanych operacji bariatrycznych doszło do zniekształcenia i przemieszczenia się żołądka. Zabieg rewizyjny to skomplikowana operacja, którą poprzedza bardzo skrupulatna ocena stanu pacjenta i anatomii układu pokarmowego. W tym celu wykonuje się liczne badania rentgenowskie, endoskopowe i laboratoryjne.

Aby móc precyzyjnie zaplanować tego typu operację chirurg musi szczegółowo ocenić i sprawdzić anatomię żołądka i jelit pacjenta. Tradycyjnie w takim postępowaniu wykorzystuje się gastroskopię i badania RTG, które niestety nie dostarczają informacji na temat kształtu żołądka z zewnątrz, jak i jego przestrzennego obrazu. W związku z tym ograniczeniem, w NEO Hospital wykorzystujemy trójwymiarowe obrazowanie holograficzne, pozwalające na fizyczne obejście ciała pacjenta i zaglądnięcie w organ pod dowolnym kątem, bez konieczności „otwierania” pacjenta, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie całej operacji. To właśnie przed zabiegiem chirurg musi widzieć jak zniekształcony jest żołądek po poprzedniej operacji, aby móc właściwie zrobić aktualną korektę wyjaśnia prof. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii bariatrycznej, dyrektor kliniczny NEO Hospital.

Rozszerzona rzeczywistość na bloku operacyjnym

HoloLens2 to gogle rozszerzonej rzeczywistości Microsoft, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów. Projekcja wirtualnych narządów 3D możliwa jest dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które przetwarza obraz pochodzący z tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR).

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwe jest przesłanie hologramu do gogli. Stworzony w postaci hologramu obraz pomaga nie tylko w zaplanowaniu zabiegu, ale również może być wyświetlany w przestrzeni w trakcie operacji, w dowolnym miejscu na bloku operacyjnym. To niezwykłe udogodnienia dla chirurga podczas operacji. Możliwość nałożenia hologramu żołądka na ciało pacjenta, zsynchronizowane w czasie rzeczywistym, pozwala operatorowi lepiej zorientować się w szczegółach anatomii i wzajemnych relacjach narządów w jamie brzusznej. To forma przestrzennej „orientacji w terenie” usprawniającej przebieg operacji rewizyjnej, która w tym przypadku polegała na przemieszczeniu żołądka na właściwe miejsce i jednoczasowej likwidacji przepukliny rozworu przełykowego – podkreśla prof. Tomasz Rogula.

Czytaj też: Zachorowalność na nowotwory rośnie, a system opieki onkologicznej wymaga reform

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.