Oncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć? - dlaszpitali.pl

Oncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć?

opm-dlaszpitali-plodnosc-u-pacjentek-onkologicznych-jak-ja-zabezpieczyc-oncofertility

Jednym z efektów ubocznych przebytego leczenia onkologicznego może być trwała bezpłodność. Dlatego każda pacjentka w wieku rozrodczym, mająca przystąpić do leczenia przeciwnowotworowego, powinna być informowana przez onkologa o możliwościach, jakie posiada w kwestii zabezpieczenia swojej płodności.

Pacjentka na konsultację do specjalisty medycyny rozrodu powinna trafić krótko po zaakceptowaniu planu leczenia onkologicznego, a wybrana procedura zachowania płodności musi zakończyć się w ciągu 2-3 tygodni.

Oncofertility – możliwe rozwiązania

Lekarze mają obecnie do dyspozycji trzy metody zachowania płodności pacjentek onkologicznych: zamrożenie dojrzałych komórek jajowych; przygotowanie dojrzałych zarodków i przechowanie ich do czasu zakończenia terapii onkologicznej; laparoskopowe usunięcie zdrowej tkanki jajnika przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, a po zakończonym leczeniu ponowne jej przeszczepienie do organizmu kobiety.

Standardowe metody leczenia, którym poddawani są chorzy na raka tj. chemioterapia, radioterapia czy leczenie chirurgiczne, mogą nie tylko obniżyć ich potencjał rozrodczy, ale całkowicie pozbawić płodności. Współczesna medycyna stwarza jednak szereg możliwości, dzięki którym pacjenci onkologiczni mają szansę na posiadanie potomstwa. Mimo, to wiele młodych kobiet chorych na raka bezpowrotnie ją traci i nigdy nie zostaje matkami z powodu braku rzetelnej informacji i odpowiedniej konsultacji przeprowadzonej we właściwym czasie.

Temu tematowi, czyli zabezpieczeniu płodności u pacjentek chorych na raka, poświęcono pierwszy webinar Akademii Warsaw Genomics dla lekarzy, który odbył się 23 czerwca 2022 r. W spotkaniu wzięli udział dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, onkolog ze Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Robert Spaczyński – konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i medycyny rozrodu oraz dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics. Partnerami wydarzenia było Polskie Towarzystwo Badań nad Rakiem Piersi i Polska Liga Walki z Rakiem.

Czytaj też: Rewolucyjna terapia raka piersi