Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu wznawia działalność
Przez wiele lat oddział prowadził leczenie zachowawcze. Od ponad ośmiu lat przeprowadzone jest tu także leczenie zabiegowe. Pacjentom wszczepia się układy wspomagające pracę serca: stymulatory serca i kardiowertery-defibrylatory. Pacjentom zapewniana jest także pozabiegowa opieka kontrolna. Od blisko pięciu lat oferta kliniczna ośrodka została poszerzona o zabiegi ablacji podłoża arytmii. We współpracy z zespołem Klinicznego Oddziału Kardiologii Z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie pacjentom z zaburzeniami rytmu serca tarnobrzescy lekarze wykonują tu zabiegi krioablacji balonowej migotania przedsionków (leczenie zimnem) oraz zabiegi ablacji z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej (ablacje RF, leczenie ciepłem).
Arytmie leczą zimnem, ciepłem i… diamentami
Zabiegi ablacji to metoda terapii wielu rodzajów zaburzeń rytmu serca. Pozycja tej metody leczenia tradycyjnie była wysoka, ale w ostatnich zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) potwierdzono możliwość rozpatrywania jej jako metody terapii pierwszego rzutu w leczeniu migotania przedsionków, arytmii występującej najpowszechniej.
– Procedura ablacji polega na unieszkodliwieniu fragmentu tkanki w sercu odpowiedzialnego za nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Warto wiedzieć, że jest to metoda coraz skuteczniejsza. W ciągu ostatnich kilkunastu lat istotnie poprawiły się parametry efektywności i bezpieczeństwa tego zabiegu, do czego przyczynił się intensywny rozwój technologiczny. W tarnobrzeskim ośrodku do zabiegów ablacji wykorzystuje się najnowocześniejszy sprzęt: cewniki balonowe do krioablacji i elektrodę z diamentową końcówką, która przy ablacji z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej pozwala podgrzewać tkankę serca w sposób kontrolowany i bezpieczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać ewentualnym powikłaniom, a sam zabieg przeprowadzać precyzyjnie i efektywnie – wyjaśnia dr n. med. Janusz Romanek z Klinicznego Oddziału Kardiologii Z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, którzy przeprowadza zabiegi ablacji w tarnobrzeskim ośrodku.
Zabiegi ablacji wiążą się z potrzebą trzy- lub czterodniowej hospitalizacji, w ramach której odbywa się przygotowanie pacjenta do zabiegu, realizacja procedury ablacji i postępowanie pozabiegowe: kontrola oraz usunięcie szwów. Do dyspozycji pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu są sale na trzy łóżka oraz jedna większa sala. Nad stanem pacjentów czuwa wykwalifikowany i doświadczony personel pielęgniarski.
Warto zadbać o serce – już dziś!
– W związku z wznowieniem dotychczasowej działalności naszego Oddziału chcielibyśmy zaapelować do pacjentów z napadowymi formami zaburzeń rytmu serca o zgłaszanie się do nas na badania i konsultacje. Jeśli niepokoją Państwa kołatania serca, nietypowa praca serca lub macie Państwo zdiagnozowane migotanie przedsionków, działająca przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu Poradnia oraz Oddział Kardiologii zapewnią Wam zaplecze dla kompleksowej diagnostyki, terapii, późniejszej kontroli i opieki zgodnie z harmonogramem leczenia. Niezbędna pomoc dostępna jest na miejscu – nie ma konieczności poszukiwania porad i terapii w kilku różnych ośrodkach. Na zabiegi nie trzeba też u nas czekać w kilkumiesięcznych kolejkach. W przypadku zdrowia serca czas ma naprawdę istotne znaczenie, dlatego nie warto odwlekać wizyty. Warto pomyśleć o sobie i zadbać o zdrowie już dziś! – przekonuje dr Jacek Biernacki.
Źródło: materiały prasowe