Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Debata o systemie ochrony zdrowia dlaszpitali.plForum Ekonomiczne w Karpaczu. Debata o systemie ochrony zdrowia
Reklama

Debata o systemie ochrony zdrowia na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

opm-dlaszpitali-forum-ekonomiczne-w-karpaczu-ochrona-zdrowia
fot. iStock

Nieodłącznym elementem Forum Ekonomicznego, które w dniach 7-9 września 2021 r. odbędzie się w Karpaczu, jest Forum Ochrony Zdrowia. Wśród palących tematów niewątpliwie są zmiany w systemie ochrony zdrowia w odniesieniu m.in. do pandemii COVID-19.

Jak wskazuje prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Irena Rej, która będzie moderatorką panelu dyskusyjnego na ten temat, nadchodzi czas odpowiedzi na pytania kluczowe dla funkcjonowania całego systemu.

W debacie dotyczącej zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce można w ostatnim czasie wyróżnić kilka głównych nurtów. Zagadnienia, które wzbudzają wiele emocji w dyskusji publicznej dotyczą zarówno bardziej „tradycyjnych” kwestii, jak prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej czy zagadnienie jakości stanowienia prawa i dialogu społecznego, jak również tematów bieżących, np. wyzwania dla branży farmaceutycznej związane z pandemią COVID-19 czy proces centralizacji zakupu leków. Jak zauważa Irena Rej, ten ostatni temat skłania do refleksji – czy droga, którą chce obrać regulator, na pewno jest słuszna?

Przedstawiciele resortu zdrowia deklarują w publicznych wystąpieniach, że jednym z zadań zapowiadanego w Krajowym Planie Odbudowy centrum usług wspólnych będzie zakup leków. W teorii ma to zapewnić pacjentom dostępność do terapii, a systemowi przynieść oszczędności. Jednak doświadczenia międzynarodowe, a nawet nasze krajowe, wskazane chociażby w raporcie Najwyższej Izby Kontroli o zakupach wspólnych, pokazują, że nie zawsze jest to rozwiązanie bezpieczniejsze ani tańsze. Należy zatem zastanowić się, jaki jest cel tego procesu i czy uwzględnia on także długofalową perspektywę?

Wśród tematów, wymagających bieżącej dyskusji będzie także kwestia wpływu pandemii na bezpieczeństwo produkcji i dystrybucji leków, a także koszty związane z zapewnieniem ich dostępności w kontekście przerwania globalnych łańcuchów dostaw.

– Ostatnie miesiące były ogromnym wyzwaniem dla całego sektora ochrony zdrowia. Jednym z głównych zagrożeń stało się zapewnienie ciągłości opieki polskim pacjentom. W tym kontekście branża stanęła na wysokości zadania, m.in. współpracując z Agencją Rezerw Materiałowych. Wiązało się to jednak z gwałtownym wzrostem kosztów funkcjonowania związanych z bezpieczeństwem produkcji i dystrybucji. Powstaje pytanie, czy resort zdrowia dostrzega ten wzrost oraz czy i w jaki sposób zamierza doprowadzić do kompensacji tych kosztów w ramach systemu refundacyjnego?pyta Irena Rej.

Czytaj też: COVID-19 przyspieszy rozwój cyfrowej opieki zdrowotnej

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.