Nowe umowy dla placówek POZ zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie
Korzyści z rozwoju opieki koordynowanej dostrzegają też sami lekarze, którzy widzą w niej szansę na poprawę jakości świadczeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
– Rozmowy, które prowadziliśmy z prezesem Nowakiem, zaowocowały konsensusem, który realnie może doprowadzić do upowszechniania opieki koordynownej w Polsce. Co istotne, dla pacjentów opieka koordynowana oznacza poprawę jakości świadczeń w POZ. W opiece koordynowanej lekarz POZ zyskuje bowiem dodatkowe narzędzia diagnostyczne, dzięki którym może prowadzić i monitorować pacjenta szerzej niż dotychczas, wspierając się konsultacjami z lekarzem specjalistą – komentuje Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Wzmocnienie opieki nad dziećmi i pacjentami z chorobami przewlekłymi
Wypracowane porozumienie zakłada również wyższe finansowanie opieki nad dziećmi oraz osobami zmagającymi się z wielochorobowością.
– Konsekwentnie inwestujemy w zdrowie dzieci, bo zdrowsze dzieci to w przyszłości zdrowsze społeczeństwo. Zadbaliśmy również o starszych pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wypracowaliśmy rozwiązanie, które będzie zachęcało lekarzy POZ do objęcia tych pacjentów szczególną opieką. Jednocześnie ten wysiłek zostanie odpowiednio wynagrodzony – podkreśla Filip Nowak.
Dodatek za wielochorobowość będzie przysługiwał za każdą grupę chorobową. Finansowanie będzie uzależnione od liczby chorób przewlekłych, na które cierpi pacjent.
W przypadku dzieci wzrosną wskaźniki dotyczące małych pacjentów w grupach pediatrycznych od 0 do 6 lat i 7-19 lat.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia