Nowe umowy dla placówek POZ zrzeszonych w Federacji Porozumienie Zielonogórskie

Po szeregu spotkań i szerokich konsultacjach ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, w poniedziałek, 28 listopada, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał porozumienie z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Umowy na 27 miesięcy. Stabilność dla systemu, komfort dla pacjentów

Obie strony porozumiały się co do długości nowych umów. Dotychczasowe kontrakty NFZ z placówkami POZ, zrzeszonymi w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wygasają z końcem 2022 roku. Nowe mają obowiązywać do końca marca 2025 roku.

Porozumienie na 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu ochrony zdrowia i jest korzystne dla pacjentówpodkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

To także czas na zachęcenie do większego zaangażowania poradni POZ w opiekę koordynowaną.

Uzgodniliśmy sporą przestrzeń czasową, aby bez niepotrzebnych napięć, spokojnie i racjonalnie podejść do wspólnego rozwijania modelu opieki koordynowanejzaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieka koordynowana. Ułatwienia dla mniejszych placówek

Opieka koordynowana to dla mnie osobiście strategiczny projekt, dlatego doceniam, że będziemy go rozwijać, po to, aby w przyszłym roku przynajmniej tysiąc poradni POZ oferowało model opieki koordynowanej swoim pacjentom podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Aby zachęcić mniejsze placówki POZ do włączenia się w opiekę koordynowaną, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wypłacał specjalny dodatek motywacyjny. Jego wysokość to 6,5 tys. zł na miesiąc. Dodatek będzie obowiązywał przez 12 miesięcy.

Liczę, że dzięki specjalnemu, ryczałtowemu modelowi wsparcia finansowego, uda się przekonać do wejścia w koordynację nawet małe przychodnie, które dotychczas obawiały się zaangażowania w opiekę koordynowanąmówi prezes Filip Nowak.

Czytaj też: Są pieniądze dla POZ na opłacenie koordynatorów przewlekłe chorych pacjentów