Nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy
5 grudnia ub. r. w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka odbyła się pierwsza na świecie operacja wszczepienia endoprotezy całej kości ramiennej u 8-miesięcznego dziecka. Operację przeprowadził zespół chirurgów z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w składzie: dr n. med. Andrzej Szafrański, lek. Bartosz Pachuta, dr n. med. Magdalena Rychłowska-Pruszyńska.
W wyniku leczenia pacjentki na mięsaka Ewinga konieczne było usunięcie całej kości ramiennej, dlatego lekarze IMiD podjęli się zabiegu wszczepienia tzw. endoprotezy rosnącej, która wydłuża się wraz ze wzrostem dziecka. Pacjentka wymagała również takiej endoprotezy, ale dodatkowa trudność polegała na wielkości potrzebnej do rekonstrukcji endoprotezy. Dostępne na rynku endoprotezy produkowane seryjnie są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 lat wzwyż. Na daną chwilę lekarze musieli zastosować endoprotezę wydłużalną mechanicznie z uwagi na wielkość pacjentki.
Mechanizm wydłużający umożliwia wydłużenie o ok. 4 cm. Jednorazowo endoprotezę można wydłużyć o ok. 1 cm. Po wykorzystaniu całego zakresu wydłużenia konieczna będzie wymiana elementu dystalnego endoprotezy. Docelowo po uzyskaniu odpowiedniego wydłużenia i grubości ramienia będzie można zaplanować wymianę implantu na wydłużalny elektromagnetycznie.
Czytaj także: Nowoczesne urządzenia na bloku operacyjnym