Nowatorska terapia przeciwbólowa po raz pierwszy w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowatorska terapia przeciwbólowa po raz pierwszy w Polsce - dlaszpitali.pl

Nowatorska terapia przeciwbólowa po raz pierwszy w Polsce

opm-dlaszpitali-terapia-przeciwbólowa
fot. WUM/FB

Polska dołączyła do grupy państw wykorzystujących nowoczesne technologie i środki w terapii bólu. W czerwcu w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM odbyły się zabiegi wszczepienia implantowalnych pomp infuzyjnych, służących do leczenia bólu przewlekłego u dwóch pacjentów chorujących na nowotwory.

Obaj pacjenci leczeni są w Poradni Leczenia Bólu I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SKDJ. Po wyczerpaniu możliwości skutecznej farmakoterapii oraz dostępnych metod niefarmakologicznych leczenia bólu pacjenci wyrazili zgodę na nowatorskie leczenie zykonotydem (substancja czynna) podawanym w ciągłym wlewie do przestrzeni podpajęczynówkowej. Ta terapia przeciwbólowa jest zarejestrowana w Europie, w Polsce zastosowano ją po raz pierwszy.

Koszty leku zostały pokryte przez NFZ w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), a wszczepialną pompę przekazała jako darowiznę firma Medtronic Poland. Dzięki temu do obu pacjentów trafiła nowatorska w Polsce terapia przeciwbólowa zykonotydem. W okresie okołooperacyjnym byli oni hospitalizowani na Oddziale Intensywnej Terapii I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SKDJ UCK WUM kierowanej przez dr. hab. Janusza Trzebickiego. Natomiast zabiegi zostały przeprowadzone na bloku operacyjnym Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu SKDJ UCK WUM.

Wszczepienie pomp wykonał zespół anestezjologów leczących pacjentów w Poradni Leczenia Bólu: dr hab. Dariusz Kosson oraz dr Marcin Kołacz przy wsparciu specjalisty w dziedzinie neurochirurgii prof. Bogdana Ciszka. Przy pierwszym zabiegu merytorycznego wsparcia udzielał dr Denis Dupoiron, anestezjolog z Institut de Cancerologie de I’Ouest Paul Papin w Angers we Francji, u którego dr hab. Kosson i dr Kołacz szkolili się w leczeniu bólu przewlekłego ww. metodą.

W zabiegach uczestniczyły także pielęgniarki instrumentariuszki: Grażyna Sobieraj, Małgorzata Kubiś, Iwona Kurzawa i Justyna Kogut. Znieczulenia regionalne i ogólne przeprowadził zespół anestezjologiczny w składzie: dr Marek Janiak, dr Grzegorz Górniewski, lek. Marek Paśnicki, lek. rezydent Yuliia Zhurovska oraz pielęgniarka anestezjologiczna Olga Ortiz Ortiz. Roztwór zykonotydu do wypełnienia pompy został przygotowany w aptece Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Obecnie pacjenci są na etapie ambulatoryjnego miareczkowania adekwatnej dawki zykonotydu, które jest przeprowadzane w Poradni Leczenia Bólu, jednak już teraz można stwierdzić, że w obu przypadkach osiągnięto istotną redukcję przyjmowanych wcześniej opioidowych leków przeciwbólowych przy jednoczesnym zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Czytaj także: Warszawscy lekarze dokonali pionierskiego wspomagającego przeszczepienia wątroby

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.