Dokonali pionierskiego wspomagającego przeszczepienia wątroby - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDokonali pionierskiego wspomagającego przeszczepienia wątroby - dlaszpitali.pl
Reklama

Warszawscy lekarze dokonali pionierskiego wspomagającego przeszczepienia wątroby

opm-dlaszpitali-wspomagającego-przeszczepienia-wątroby
fot. WUM/FB

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta dokonał pierwszego na świecie wspomagającego przeszczepienia wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Dzięki wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych pozostałego fragmentu własnej wątroby chorej, przy czasowym wsparciu przeszczepionego fragmentu wątroby zmarłego dawcy, 50-letnia pacjentka uniknęła transplantacji całego narządu, wyszła ze szpitala z własną zdrową wątrobą, nie wymaga leczenia immunosupresyjnego i nie doszło u niej do rozwoju istotnych powikłań. Zabieg przeprowadzono 31 maja 2024 r. i trwał on około 7 godzin, zaś poświęcona mu konferencja prasowa odbyła się 4 lipca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Prelegentami byli prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, dr hab. Adam Przybyłkowski, zastępca dyrektora UCK WUM ds. lecznictwa w lokalizacji Banacha, dr hab. Wojciech Figiel, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Chirurgicznej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, a także pani Aldona, pacjentka, u której wykonano nowatorski zabieg.

Podczas konferencji profesor Zbigniew Gaciong przypomniał, że program przeszczepiania narządów to bardzo ważny obszar działalności stołecznej uczelni.

Program przeszczepiania narządów w naszej uczelni rozpoczął się w 1966 r., kiedy przeprowadzono pierwsze przeszczepienie w Polsce, i jest kontynuowany do dziś. W ostatnich kilku latach dostał niezwykłego przyspieszenia – nie tylko pod względem liczby przeszczepianych narządów, ale także w kontekście wzbogacenia o nowe zabiegi – przeszczepianie serca, przeszczepianie serca u dzieci, przeszczepianie płuca. Natomiast program przeszczepiania wątroby w tej chwili znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wyniki i ilościowe i jakościowe, np. w liczbie narządów przeszczepianych od dawców zmarłych prawdopodobnie jesteśmy ośrodkiem numer 1 na świeciepodkreślił rektor.

Bardzo ważnym gościem konferencji była pani Aldona. Przyszła na wydarzenie pod opieką męża, lecz o własnych siłach. Pytana, jak się czuje, odpowiedziała: – Dziś czuję się bardzo dobrze. „Od strony wątrobowej” funkcjonuję tak samo jak przed wypadkiem. Nie obejmują mnie żadne obostrzenia dotyczące diety. Oczywiście moje ciało nadal jest poobijane, mam swoje niedomagania, z którymi jeszcze muszę walczyć, potrzebna jest rehabilitacja, żebym wróciła do równowagi i dawnej aktywności.

Na czym polegał przełom

Na czym polegał zabieg i jego innowacyjność wyjaśniał podczas konferencji prof. Grąt. Profesor wraz z zespołem podjął się, jako pierwszy na świecie, usunięcia tylko części wątroby uszkodzonej w wyniku wypadku komunikacyjnego z pozostawieniem jej nieuszkodzonego fragmentu i wszczepienia w miejsce usuniętego prawego płata małego fragmentu wątroby pobranego od zmarłego dawcy.

W wyniku wypadku komunikacyjnego u pacjentki doszło do poważnego uszkodzenia wątroby, dlatego musieliśmy usunąć większą części narządu. Niestety pozostały fragment był zbyt mały, aby chora mogła przeżyć. Chcieliśmy oczywiście uratować pacjentkę, ale też sprawić, by opuściła szpital z własną zdrową wątrobą, bez konieczności stosowania leczenia immunosupresyjnego do końca życia. Zdecydowaliśmy się na wykonanie pionierskiej w skali światowej transplantacji wspomagającej wątroby uszkodzonej w wypadku komunikacyjnym, a zarazem pierwszego w Polsce zastosowania wspomagającego przeszczepienia wątrobymówił prof. Michał Grąt.

Wyzwania nowatorskiego wspomagającego przeszczepienia wątroby

Największym wyzwaniem dla transplantologów było wykonanie operacji usunięcia fragmentu wątroby, która była masywnie uszkodzona, a także pobranie od zmarłego dawcy małego fragmentu wątroby z zachowaniem odpływu żółci, odpowiednich naczyń tętniczych, wrotnych i układu żylnego, żeby możliwe było zespolenie go z odpowiednimi naczyniami i drogami żółciowymi biorczyni.

Czytaj także: Innowacyjne metody leczenia raka jelita grubego w szpitalu w Ostrołęce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.