Nowa era diagnostyki w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni
W tym miesiącu do Pracowni Endoskopii Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni dostarczono ostatnie dwa elementy zestawu do endosonografii: echoendoskop Pentax i innowacyjny aparat USG. Trwają intensywne prace wdrożeniowe mające na celu pełne uruchomienie tej nowoczesnej technologii diagnostycznej, by była ona dostępna dla pacjentów jak najszybciej.
Endosonografia (EUS) stanowi jeden z filarów diagnostyki obrazowej pola wątrobowo-trzustkowego. Badanie wykorzystuje ultradźwięki, więc nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie jonizujące jak przy tomografii komputerowej. Również obecność metalowych implantów medycznych nie stanowi przeciwwskazania do tego badania.
– Badanie wykonywane jest po wprowadzeniu endoskopu do światła żołądka lub dwunastnicy. Aparat znajduje się bliżej diagnozowanych struktur niż przy badaniu USG z powierzchni skóry, przez co znacznie wzrasta wykrywalność małych zmian. Dodatkowym atutem EUS jest możliwość wykonania biopsji i uzyskania materiału do badania histopatologicznego – tłumaczy dr n. med. Cezary Adamiec, kierownik Pracowni Endoskopii Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
W ciągu ostatnich 15 lat EUS przeobraziła się z procedury czysto diagnostycznej w gałąź endoskopii zabiegowej. W najbliższym czasie Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni rozszerzy zakres diagnostyki o ocenę pola wątrobowo-trzustkowego w EUS. Natomiast Oddział Chirurgii znacznie zwiększy możliwość leczenia małoinwazyjnego pacjentów, którzy nie kwalifikują się do klasycznego leczenia chirurgicznego.
– Wprowadzenie endosonografii do oferty diagnostycznej naszej gdyńskiej placówki zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnej, precyzyjnej diagnostyki i mniej inwazyjnych metod leczenia oraz pozwoli szpitalowi na podniesienie standardów opieki medycznej – informuje spółka Szpitale Pomorskie.
Kompletny zestaw do endosonografii kosztował 702 tys. zł. W jego skład wszedł wideogastroskop ultrasonograficzny EUS, USG-EUS oraz wideopronter. Zakup sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Doposażenie w sprzęt medyczny Szpitala im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni – Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.”.
Źródło: Szpitale Pomorskie
Czytaj także: Mazovia z trzema robotami da Vinci