Nie żyje prof. Przemysław Jałowiecki, były rektor ŚUM - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNie żyje prof. Przemysław Jałowiecki, były rektor ŚUM - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Nie żyje prof. Przemysław Jałowiecki, były rektor ŚUM

Urodzony w 1954 r. w Krakowie prof. Jałowiecki był specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, kierownikiem Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej oraz Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Sprawował niemal wszystkie funkcje uniwersyteckie – od kierownika katedry poprzez prodziekana, prorektora ds. szkolenia podyplomowego i prorektora ds. klinicznych aż do rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którym był przez dwie czteroletnie kadencje. W tym czasie m.in. stworzono nową siedzibę biblioteki głównej uczelni w centrum Katowic, otwarto Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach oraz rozpoczęto starania o budowę drugiego – w Zabrzu; oddano też do użytku Centrum Dydaktyczne Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Oprócz zajęć dydaktycznych dla studentów profesor prowadził wykłady i ćwiczenia na kursach podyplomowych organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i na kursach atestacyjnych w ramach specjalizacji z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Był autorem lub współautorem sześciu książek, 10 rozdziałów w monografiach, tłumaczenia jednej książki i współredaktorem jednej pracy zbiorowej.

W jego dorobku jest ponad 100 prac oryginalnych opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz w krajowych i zagranicznych materiałach zjazdowych wydanych w formie książkowej, a także kilkadziesiąt doniesień zjazdowych przedstawianych na kongresach i sympozjach krajowych, zagranicznych oraz o zasięgu międzynarodowym.

Prof. Jałowiecki należał m.in. do Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej oraz innych organizacji branżowych, a także rad programowych i naukowych czasopism medycznych. Był członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do specjalizacji z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.