Nie będzie obowiązkowej kwarantanny dla medyków - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNie będzie obowiązkowej kwarantanny dla medyków - dlaszpitali.pl
Reklama

Nie będzie obowiązkowej kwarantanny dla medyków

opm-dlaszpitali-kwarantanna-medykow
fot. iStock

Decyzją rządu nie będzie już obowiązkowej kwarantanny dla medyków opiekujących się pacjentami chorującymi na COVID-19 w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem – podaje portal Prawo.pl.

Pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni będą normalnie pracować i przez 7 dni poddawać się testom antygenowym. Izolacja obejmie ich dopiero wówczas, gdy któryś test da wynik pozytywny.

Jak pisze Prawo.pl, zapis zdejmujący z pracowników medycznych obowiązek automatycznej kwarantanny, gdy istnieje przypuszczenie zakażenia wirusem SARS-COV-2, znalazł się w noweli rozporządzenia ministra zdrowia z 3 listopada 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Portal wyjaśnia, że ze znowelizowanego rozporządzenia wynika, że w przypadku osoby uczestniczącej w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-COV-2, przepisy o zasadach odbywania obowiązkowej kwarantanny nie będą miały zastosowania. Warunkiem jest, by medycy codziennie przed przystąpieniem do pracy byli badani testem antygenowym, przez co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych.

Budujemy szpitale tymczasowe i dostajemy pytania o to, skąd weźmiemy personel do obsługi tych szpitali. Zatem zwalniamy medyków z kwarantanny, dzięki czemu do sytemu opieki zdrowotnej, w tym do szpitali tymczasowy trafi ich z powrotem 30 tysięcypowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Prawo.pl informuje też, że minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że testy antygenowe mają w pierwszej kolejności trafić do szpitalnych izb przyjęć, na SOR-y czy do gabinetów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Według portalu o zmiany zasad kwarantanny medyków od dawna apelowała Polska Federacja Szpitali. Jej szef, Jarosław Fedorowski, wskazywał, że na kwarantannie przebywa zazwyczaj 20 proc. personelu medycznego, za w placówkach medycznych dyrektorzy nie mogą znaleźć ludzi do dyżurowania.

Jak wskazuje Prawo.pl, nowe zasady testowania personelu medycznego będą dotyczyły jednak tylko tych, którzy pracują w szpitalach, przy pacjentach z koronawirusem. Nic nie wiemy, aby do przychodni POZ trafiły testy antygenowe, na razie jest ich niewystarczająca ilość. Dlatego, gdy lekarz rodzinny będzie miał kontakt z zakażonym, nadal czeka go kwarantannazauważa dr Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Profilaktyka chorób zakaźnych powinna być obecnie priorytetem samorządów

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.