NFZ zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNFZ zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali - dlaszpitali.pl

NFZ zapowiada dodatkowe pieniądze dla szpitali

opm-dlaszpitali-nfz-zapowiada-dodatkowe-pieniadze-dla-szpitali
fot. iStock

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu, trafią dodatkowe pieniądze. Chodzi o ponad 500 mln zł. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji, przygotują „mapę drogową” z kierunkami działań, dzięki którym te placówki będą bilansować się na przyszłość.

Dla szpitali PSZ (podstawowego zabezpieczenia szpitalnego), u których wzrost wartości kontraktów netto po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym nie przekroczył 16%, NFZ ( na polecenie Ministra Zdrowia) przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe środki, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na II półrocze 2022 roku.

Mimo iż zasilenie finansowe związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia było przekazane z pewną tzw. górką, czyli dodatkowym zastrzykiem pieniężnym na pozostałe koszty, część szpitali ma problem ze zbilansowaniem swojego budżetu. Chodzi tu w głównej mierze o szpitale powiatowe. Niestety nie wszystkim też pomogła kolejna transza z NFZ w wysokości 350 mln zł. Rozumiemy problemy, z którymi boryka się cześć placówek, próbując dostosować się do nowej rzeczywistości i nowych potrzeb pacjentów, dlatego zdecydowałem o uruchomieniu kolejnej puli finansowejmówi minister zdrowia Adam Niedzielski i dodaje – Dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni dalsze udzielanie świadczeń medycznych.

Środki trafią do szpitali przez wprowadzenie specjalnego współczynnika korygującego. Kwota, którą otrzyma szpital, będzie wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r. Po raz pierwszy nowe pieniądze pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień 2022 r. Jednak jest też pewien warunek, który pozwoli na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia. W zamian bowiem szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, przygotują „mapę drogową”, czyli główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

Mapa drogowa ma być opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami NFZ. Ma ona zapobiec pogarszaniu się kondycji finansowej szpitali i powinna uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala. Przygotowanie tego opracowania jest istotne przede wszystkim dla placówek, u których wartość dodatkowych środków, wynikających z minimalnego wzrostu wartości umów, wynosi poniżej 10 proc.wyjaśnia Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na realizację tzw. „mechanizmu restrukturyzacyjnego” NFZ przeznaczy 524 mln zł: blisko 210 mln zł jeszcze w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Czytaj też: Farmaceuci chcą odgrywać większą rolę w systemie ochrony zdrowia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.