Farmaceuci chcą odgrywać większą rolę w systemie ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plFarmaceuci chcą odgrywać większą rolę w systemie ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Farmaceuci chcą odgrywać większą rolę w systemie ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-farmaceuci-chca-odgrywac-wieksza-role-w-systemie-ochrony-zdrowia

Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.

Farmaceuci znaleźli się w ważnym momencie. Decyduje się los aptek, które mogą przestać być jedynie „sklepami z lekami”, a stać się punktami opieki nad pacjentami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia. Pierwszymi próbami zmiany roli aptek było uruchomienie w nich szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz rozpoczęcie pilotażu przeglądów lekowych.

Farmaceuci są gotowi. Trwający obecnie pilotaż przeglądu lekowego już teraz pokazuje, jak znaczącą rolę w optymalizacji farmakoterapii może odegrać farmaceuta. Aby poradził on sobie z trudnymi klinicznymi wyzwaniami przeglądu lekowego potrzebne jest bardzo praktyczne przygotowanie. Aktualnie prowadzony pilotaż ma zdefiniować nie tylko kształt przyszłej usługi, ale także model i kształt szkolenia farmaceutów oraz stworzyć standard współpracy z lekarzami tłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego.

Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy zresztą zaobserwować w minionym sezonie szczepieńpodkreślał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF).Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polscedodał.

Jak zauważył dr hab. nauk med. Filip Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum, UKSW, informowanie i promowanie szczepień to obowiązek wielu środowisk. Lekarze i farmaceuci, ale też naukowcy, nauczyciele, dziennikarze powinni stale przypominać, że szczepienia są ważne, gdyż zmniejszają ryzyko zgonu.

Szczepienia to dobro. Dziękuję środowisku farmaceutów, że wsparli nas prowadząc szczepienia. COVID jest ważny, ale nie zapominajmy o grypie, która także daje poważne powikłaniapowiedziała Agnieszka Gorgoń-Komor, senator RP.

Wtórował jej Artur Białoszewski, konsultant Wojewódzki ds. Epidemiologii.

Oglądamy sukces farmacji. Zmiany były trudne, bo dopuszczenie szczepień w aptekach było nierozumiane przez wiele środowisk. Udowadniacie, że się da, jesteście ambasadorami sukcesumówił.

Podczas gali prof. Paweł Piątkiewicz z Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW przedstawił wyniki badania „Wpływ szczepień przeciwko COVID-19 na przebieg COVID-19 w populacji polskiej”.

Ocenialiśmy wpływ rodzaju szczepionki na przebieg COVID-19. Pacjenci, u których od szczepienia minęły więcej niż 24 tygodnie, zdecydowanie najrzadziej wymagali pobytu na oddziale intensywnej terapii. Nie ma innej opcji niż program szczepień, a decyzje dotyczące milionów pacjentów muszą być oparte na badaniach mówił przedstawiając wnioski z badania prof. Piątkiewicz.

Czytaj też: Eksperci: innowacyjne terapie lekowe to koło zamachowe systemu ochrony zdrowia