Nagroda Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla kardiologa interwencyjnego z Warszawy

opm-dlaszpitali-nagroda-prezesow-polskiego-towarzystwa-kardiologicznego-dla-kardiologia-interwencyjnego-z-warszawy
fot. mat. prasowe

Znamy laureatów nagród naukowych, fundowanych przez firmę Bayer: Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz nagrody AgroBioTop. Każdego roku wyróżniani są w ten sposób wybitni polscy naukowcy z dwóch obszarów: kardiologii oraz agrobiotechnologii.

Dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, został laureatem nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). To prestiżowa nagroda, przyznawana za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej. Nagrodę przyznano za cykl prac pt. „Nowe strategie postępowania przeciwpłytkowego w ostrych i przewlekłych zespołach wieńcowych w populacji chorych o wysokim ryzyku powikłań́ niedokrwiennych i krwotocznych”.

Kapituła doceniła nowatorskie badania dr. hab. n. med. Mariusza Tomaniaka, będące istotnym głosem w dyskusji na temat strategii leczenia przeciwpłytkowego towarzyszącego interwencjom wieńcowym – mówi prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, przewodnicząca kapituły Nagrody Prezesów PTK – Od lat dyskutowany jest zarówno dobór leków przeciwpłytkowych, jak i długość leczenia dwoma lekami przeciwpłytkowymi. Celem tych dyskusji jest wybór strategii zapobiegającej powikłaniom zakrzepowym, a jednocześnie bezpiecznej, nie zwiększającej ryzyka powikłań krwotocznych.

Przewodnicząca kapituły podkreśla, że decyzje są szczególnie trudne u chorych wysokiego ryzyka: pacjentów powyżej 75. roku życia, z niewydolnością nerek, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP) poddawanych złożonym zabiegom PCI (przezskórnych interwencji wieńcowych). Badania tegorocznego laureata Nagrody Prezesów PTK odpowiadają również na potrzeby tej grupy pacjentów.

Nagrodzony cykl prac podkreśla konieczność indywidualizacji terapii przeciwpłytkowej, nieodzownej w profilaktyce ponownego zawału serca u pacjentów po implantacji stentu do tętnicy wieńcowejtłumaczy dr hab. n. med. Mariusz TomaniakZastosowanie zmienionych schematów dawkowania leków może zwiększyć bezpieczeństwo leczenia, zwłaszcza w kontekście ryzyka krwawień. Dla pacjentów oznacza to mniej nieplanowanych konsultacji medycznych, ponownych hospitalizacji, transfuzji krwi, czyli poprawę jakości życia – i szansę na dłuższe życie po zawale. Natomiast efektem dla systemu opieki zdrowotnej może być jego mniejsze obciążenie.

Czytaj też: Nowe technologie w kardiologii dopiero są wdrażane. Rozmowa z prof. dr. hab. med. Dariuszem Dudkiem