Nowe technologie w kardiologii dopiero są wdrażane. Rozmowa z prof. dr. hab. med. Dariuszem Dudkiem

Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek – dyrektor Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, członek Zarządu Głównego European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI ESC), przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej – New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC), członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) oraz Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK).
Małgorzata Ullmann:
W jaki sposób skupienie całego systemu ochrony zdrowia na pandemii przełożyło się na sytuację pacjentów kardiologicznych?
Prof. Dariusz Dudek: W trakcie pandemii, która zaskoczyła Europę i cały świat, zwrócono szczególną uwagę na zabezpieczenie szpitali i leczenie pacjentów z infekcjami COVID-19. Dodatkowo, ze względu na wprowadzone obostrzenia, pacjenci obawiali się opuszczać swoje miejsca zamieszkania, w związku z tym wielu z nich w trakcie pandemii nie zgłaszało się do diagnostyki kardiologicznej, która też była bardzo ograniczona. Ponadto w tym czasie zaobserwowano w Europie zmniejszoną liczbę pacjentów kierowanych do leczenia ostrego zawału serca czy też niewydolności serca w trybie pilnym. Było to podyktowane obawą społeczeństwa o możliwości lecznicze i miejsca w szpitalu. Wszystko to spowodowało, że na początku pandemii pacjenci kardiologiczni nie byli diagnozowani ani przyjmowani planowo do zabiegów zgodnie z regulacjami Ministerstwa Zdrowia, a zabiegi w trybie ostrym były rzadsze z powodu lęku przed opuszczaniem [...]