Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowa metoda monitorowania immunoterapii
Pomysł zajął ex aequo pierwsze miejsce podczas Tech-Athonu 2023 – skierowanego do doktorantów z PW maratonu prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi o potencjale wdrożeniowym.
Dzięki nagrodzie w wysokości 80 tys. złotych zespół ma fundusze na dalszy rozwój projektu.
– Nasza praca w tym momencie ukierunkowana jest na stworzenie prototypu – opowiada Martyna Mazur. – Pierwszy etap zakłada zebranie danych i opracowanie algorytmów przetwarzania danych dla posiadanego przez nas systemu cyfrowej mikroskopii holograficznej. Algorytmy będą obejmować rozwiązania oparte na sieciach neuronowych oraz na klasycznych podejściach. Chcemy opracować metodę odzyskiwania map fazowych wolnych od artefaktów i szumu oraz zaimplementować algorytm do segmentacji limfocytów wraz z algorytmem monitorującym ich stan.
W kolejnym etapie młodzi naukowcy chcą się skupić na rozwoju intuicyjnej aplikacji wspomagającej monitorowanie terapii CAR-T.
– W przyszłości chcemy rozszerzyć nasze działania poprzez wprowadzanie do aplikacji kolejnych modułów ukierunkowanych na inne zastosowania biomedyczne – zaznacza Martyna Mazur.
Zespół QPI4MED tworzą: mgr inż. Martyna Mazur, mgr inż. Maria Baczewska, mgr inż. Michał Gontarz, mgr inż. Michał Ziemczonok (wszyscy z Wydziału Mechatroniki PW, z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki) oraz mgr Paulina Laskowska z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.
Źródło: PAP Nauka w Polsce