Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowa metoda monitorowania immunoterapii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNa Politechnice Warszawskiej powstaje nowa metoda monitorowania immunoterapii - dlaszpitali.pl

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowa metoda monitorowania immunoterapii

opm-dlaszpitali-nowa-metoda-monitorowania-immunoterapii
fot. iStock

Zespół młodych naukowców chce wykorzystać mikroskopię holograficzną do monitorowania immunoterapii – nowoczesnej metody leczenia nowotworów. Aktualnie trwają prace na stworzeniem prototypu rozwiązania – informują przedstawiciele Politechniki Warszawskiej (PW).

Rozwiązanie łączy cyfrową mikroskopię holograficzną i narzędzie do monitorowania stanu komórek – czytamy w informacji na stronie uczelni.

Immunoterapia polega na aktywacji układu immunologicznego, który ma naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. Najbardziej zaawansowana i najnowocześniejsza forma tej metody to terapia CAR-T. Każda dawka lecznicza jest tu indywidualnie wytwarzana dla pacjenta przy użyciu jego własnych limfocytów T. Potrzeba do tego systematycznego monitorowania postępów i późniejszej rekonwalescencji.

Obecnie w tym celu używa się panelów cytometrycznych oraz testów diagnostycznych, które wymagają odpowiednio wykwalifikowanego personelu, odczynników i zajmują wiele czasu. Ponieważ CAR-T to kosztowna i długa procedura, szybkie i niezawodne narzędzie do jej monitorowania mogłoby przyspieszyć diagnostykę i pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji o przerwaniu lub kontynuowaniu terapii oraz ocenie jej postępów.

Nasze podejście jest odpowiedzią na potrzebę nieinwazyjnego, szybkiego i taniego monitorowania spersonalizowanej terapii CAR-T wyjaśnia cytowana na stronie uczelni mgr inż. Martyna Mazur, liderka zespołu QPI4MED, doktorantka z Wydziału Mechatroniki PW. – W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań proponujemy wyspecjalizowane narzędzie oparte na intuicyjnej aplikacji, dzięki której analiza wyników stanie się prostsza, szybsza i nie będzie wymagała doświadczenia z zakresu optyki i fotoniki.

Pomysł młodych naukowców, jak podano w komunikacie, to połączenie cyfrowej mikroskopii holograficznej – nieinwazyjnej, ilościowej techniki obrazowania – i intuicyjnego narzędzia do monitorowania stanu limfocytów w trakcie immunoterapii komórkowej.

Czytaj też: PARROT AI. W Kielcach powstaje inteligentny asystent lekarza

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.