Na oddział pediatryczny szpitala w Gorzowie Wlkp. trafiły nowe łóżka dla rodziców pacjentów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNa oddział pediatryczny szpitala w Gorzowie Wlkp. trafiły nowe łóżka dla rodziców pacjentów - dlaszpitali.pl

Nowe łóżka dla opiekunów naszych pacjentów ogromnie przydadzą się na oddziale – mówi lek. Tomasz Szatkowski, kierownik gorzowskiej pediatrii/ fot. mat. prasowe

Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka,
a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polscepodsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Czytaj też: Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję