Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŚwiętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję - dlaszpitali.pl

Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozie i leczeniu chorób onkologicznych zakłada zawarte porozumienie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym.

Zapoczątkowana współpraca ma polegać na stworzeniu m.in. programu i algorytmu. Na ich podstawie sztuczna inteligencja będzie mogła wskazać pacjentów zagrożonych chorobą nowotworową.

Dzięki nawiązanej współpracy, ogrom dostępnych informacji, które pojawiają się w diagnostyce m.in. białaczek, będziemy mogli weryfikować, porządkować, systematyzować, by w sposób przystępny, efektywnie mogły one zostać wykorzystane do właściwego zdiagnozowania przypadku i oczywiście wdrożenia odpowiedniego, skutecznego procesu leczeniapowiedział dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź.

Ośrodek Przetwarzania Informacji to jednostka badawczo-rozwojowa. Tworzy systemy informatyczne i oprogramowanie, umożliwiając gromadzenie informacji, ich weryfikację, analizę i wizualizację.

W wyniku podpisanej umowy wspólnie z ŚCO przystąpimy do projektu mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania nowotworów. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć dostępność do diagnostyki nowotworów, pozwolić na szybsze leczenie, a opracowane rozwiązania zostaną wdrożone i zastosowane w innych ośrodkach badawczych w Polscepowiedział dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego dr Jarosław Protasiewicz.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zawarło porozumienie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym

W ramach zawartego porozumienia przygotowany zostanie m.in. zbiór cyfrowych obrazów histopatologicznych prostaty. Dzięki tym danym możliwe będzie opracowanie metod z użyciem AI (sztucznej inteligencji) do analizy obrazowania histopatologicznego. Umożliwi to automatyczną ocenę stopnia zaawansowania nowotworu i będzie stanowiło wsparcie dla lekarzy diagnostów. Instytucje będą także współpracować w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, m.in. w zakresie wspomagania diagnostyki na przykład radiologicznej i klinicznej.

Czytaj też: Nowy lek na liście refundacyjnej