MZ przygotowało projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ przygotowało projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - dlaszpitali.pl

MZ przygotowało projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta

opm-dlaszpitali-mz-przygotowalo-projekt-ustawy-o-jakosci-i-bezpieczenstwie-pacjenta
fot. iStock

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, definiujący pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej. Projekt ma w ciągu kilku tygodni pojawić się na forum Komitetu Stałego Rady Ministrów, a potem na posiedzeniu rządu.

Jak mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, w ramach projektu zdefiniowane zostało pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej. – Chcemy premiować za jakość. Za proces odpowiedzialny będzie Narodowy Fundusz Zdrowiawyliczał, podkreślając, że reforma wprowadza system no-fault poprzez rejestr zdarzeń niepożądanych.

Jakość opieki szpitalnej ma być badana na podstawie parametrów klinicznych oraz doświadczenia pacjenta

W temacie mierzenia jakości w szpitalu, to NFZ wypracowało już zestaw wskaźników. – Chociażby długość trwania hospitalizacji po zabiegach, ilość tzw. reoperacji bądź rehospitalizacji. Tutaj mówię oczywiście o parametrach klinicznychinformuje minister zdrowia, dodając, że jednocześnie pacjenci będą wypełniali ankiety, dotyczące ich samopoczucia i opieki podczas pobytu w szpitalu. Jak podkreśla minister Niedzielski, możliwe będzie korzystanie z takiego ankietowego systemu mierzenia satysfakcji, który będzie skupiał uwagę na kilku sferach, m.in. na cateringu, nad którym MZ zamierza popracować, ponieważ pacjenci zgłaszają z nim problemy; ponadto badana będzie kwestia, w jaki sposób traktowani są pacjenci w rozmowie – czy ta rozmowa ma charakter partnerski oraz czy udzielane są wszystkie informacje. – Mamy też trzeci obszar wskaźnikowy, który będziemy mierzyli, to jest jakość zarządzania, tutaj są takie stricte finansowe wskaźniki, które już częściowo zostały wyartykułowane w projekcie ustawy o modernizacji szpitalnictwa podsumował.

Projekt znajduje się obecnie na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Czytaj więcej: Kryzys uchodźczy to wyzwanie dla polskiej ochrony zdrowia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.