Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMinisterstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika - dlaszpitali.pl

Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika

opm-dlaspzitali-mz-przejmie-respiratory
fot. iStock

Ministerstwo Zdrowia zapowiada przejęcie respiratorów zakupionych od spółki E&K, które obecnie są w posiadaniu komornika. Nie było chętnych na kupno urządzeń w przetargu.

Licytacja komornicza 418 respiratorów przejętych w lutym br. przez komornika na warszawskim Lotnisku Chopina od spółki E&K nie doszła do skutku. Nie pojawił się nikt, kto chciałby zakupić sprzęt. Krzysztof Pietrzyk, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, wyjaśnia, że dalsze losy postępowania uwarunkowane są decyzją Ministerstwa Zdrowia. MZ ma dwie możliwości: może przejąć sprzęt zajęty przez komornika bądź wnieść o przeprowadzenie drugiej licytacji zajętego uprzednio majątku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami cena wywoławcza w drugim terminie licytacji wynosi połowę wartości zajętych ruchomości.

Kontrowersyjna firma E&K

W 2020 roku, po wybuchu pandemii COVID-19, MZ podpisało z firmą E&K umowę na dostawę 1241 respiratorów. Firma dostarczyła ostatecznie jedynie 200 sztuk. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, resort zdrowia zdecydował się odstąpić od umowy. Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie opłatę w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, z kwoty kontraktowej na zakup respiratorów, która oscylowała w okolicy 35 mln euro, zabezpieczono bądź odzyskano 29 mln euro.

Bezużyteczne respiratory przejmie MZ

Respiratory niemające gwarancji producenta, zgody na użytkowanie na terenie UE i nieprzeznaczone do użycia w warunkach szpitalnych, tylko do wentylacji domowej, zamierza przejąć MZ.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z brakiem zainteresowania licytacją przygotowywany jest wniosek o przejęcie respiratorów zajętych przez komornika. Sprzęt ten po uzupełnieniu certyfikatów i ponownym zbadaniu stanu technicznego trafi do szpitali.

Czytaj też: Siedem miliardów złotych na modernizację szpitali

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.