Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMinisterstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika - dlaszpitali.pl

Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory od komornika

opm-dlaspzitali-mz-przejmie-respiratory

Ministerstwo Zdrowia zapowiada przejęcie respiratorów zakupionych od spółki E&K, które obecnie są w posiadaniu komornika. Nie było chętnych na kupno urządzeń w przetargu.

Licytacja komornicza 418 respiratorów przejętych w lutym br. przez komornika na warszawskim Lotnisku Chopina od spółki E&K nie doszła do skutku. Nie pojawił się nikt, kto chciałby zakupić sprzęt. Krzysztof Pietrzyk, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, wyjaśnia, że dalsze losy postępowania uwarunkowane są decyzją Ministerstwa Zdrowia. MZ ma dwie możliwości: może przejąć sprzęt zajęty przez komornika bądź wnieść o przeprowadzenie drugiej licytacji zajętego uprzednio majątku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami cena wywoławcza w drugim terminie licytacji wynosi połowę wartości zajętych ruchomości.

Kontrowersyjna firma E&K

W 2020 roku, po wybuchu pandemii COVID-19, MZ podpisało z firmą E&K umowę na dostawę 1241 respiratorów. Firma dostarczyła ostatecznie jedynie 200 sztuk. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, resort zdrowia zdecydował się odstąpić od umowy. Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie opłatę w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, z kwoty kontraktowej na zakup respiratorów, która oscylowała w okolicy 35 mln euro, zabezpieczono bądź odzyskano 29 mln euro.

Bezużyteczne respiratory przejmie MZ

Respiratory niemające gwarancji producenta, zgody na użytkowanie na terenie UE i nieprzeznaczone do użycia w warunkach szpitalnych, tylko do wentylacji domowej, zamierza przejąć MZ.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z brakiem zainteresowania licytacją przygotowywany jest wniosek o przejęcie respiratorów zajętych przez komornika. Sprzęt ten po uzupełnieniu certyfikatów i ponownym zbadaniu stanu technicznego trafi do szpitali.

Czytaj też: Siedem miliardów złotych na modernizację szpitali