Minister zdrowia zapowiedziała nowy program dla POZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMinister zdrowia zapowiedziała nowy program dla POZ - dlaszpitali.pl

Minister zdrowia zapowiedziała nowy program dla POZ

opm-dlaszpitali-salmed
fot. Grupa MTP/Fotobueno

W tym tygodniu odbyły się Targi medyczne SALMED. Trzy pawilony pomieściły setki rozwiązań rewolucjonizujących branżę medyczną, a na scenach i salach konferencyjnych dyskutowano na temat aktualnych i pilnych kwestii, z którymi mierzą się pracownicy tego sektora. Co jednak szczególnie istotne – dzięki ważnym deklaracjom obecnej na targach Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny – w najbliższym czasie znajdą się pieniądze na rozwój placówek medycznych.

Poznań stał się głównym kierunkiem dla wszystkich spragnionych wiedzy i nowości w ochronie zdrowia. Targi SALMED trwały od 19 do 21 marca 2024 r. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było wziąć udział zarówno w targach SALMED jak i Targach Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO. Dzięki temu połączeniu w tej edycji wzięło udział 3658 uczestników a powstała ekspozycja zgromadziła blisko 300 firm z Polski i z zagranicy prezentujących zróżnicowaną ofertę specjalistycznego sprzętu i rozwiązań dla sektora medycznego oraz rehabilitacji.

Targi SALMED obfitowały w ważne debaty i deklaracje skutkujące wymiernymi zmianami w tym sektorze. Potrzebę i rangę tego wydarzenia potwierdziła obecność Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia i Filipa Nowaka, prezesa NFZ a także szefów wiodących podmiotów skupiających menedżerów szpitali, klinik i pozostałych placówek medycznych. W pierwszym dniu targów SALMED został ogłoszony program, w ramach którego do POZ trafi 1,25 mld złotych. Blisko miliard złotych stanowi  wkład unijny, natomiast pozostałą część finansuje budżet państwa. Po raz pierwszy sektor zdrowia  będzie dysponować tak dużym dofinansowaniem dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Projekt będzie premiował podmioty z obszarów, na których dostęp do POZ jest utrudniony lub z tzw. białych plam oraz jednostki, które prowadzą opiekę koordynowaną.

Opieka koordynowana w POZ to przyszłość. Pacjenci są coraz bardziej wymagający i coraz więcej oczekują od ochrony zdrowia. Temu sprzyja opieka koordynowana. Liczę, że podpisany dziś projekt z NFZ poprawi dostępność do ochrony zdrowia, zwłaszcza w miejscach wykluczonych komunikacyjnie – mówiła na targach SALMED Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia w panelu zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowy projekt zmieni sytuację POZ

Uczestnicy dowiedzieli się, że w ramach projektu do POZ trafi ponad miliard złotych na rozwój. Pieniądze będą pochodzić z unijnego programu Feniks. Lekarze rodzinni będą mogli je wydać na sprzęt informatyczny i do diagnostyki pacjentów, ale też np. na odnowienie gabinetu.

O dofinansowanie będą się mogli ubiegać także ci lekarze, którzy dopiero otwierają przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani będą ci medycy, którzy otaczają pacjentów opieką koordynowaną. Pierwszy nabór zaplanowany jest na jesień tego roku dodała Minister Zdrowia.

Jak zapowiedział Filip Nowak wnioski o dofinansowanie mają być proste, będzie je przyjmował NFZ. Liczymy, że dzięki temu koordynowaną opieką zdrowotną będzie objęta większa liczba POZ i zgłoszą się do nas nowi beneficjenci. Chcemy dać pacjentom to co mamy najlepszego: sprawczy, skoordynowany POZdodał prezes NFZ. Jesteśmy na początku drogi. Diagnozujemy bariery i je obalamy. Jestem pełna uznania, że ten proces się rozpoczął. Jeszcze nigdy w historii nie było takich środków na POZ.– przekonywała Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Żaden szpital powiatowy nie zostanie zamknięty!

Pierwszego dnia targów odbyły się także konferencje organizacji skupiających dyrektorów szpitali. Głos prywatnych podmiotów wybrzmiał w spotkaniu pt.: „Nowoczesne technologie informatyczne i robotyczne, optymalizacja zakupów i nowoczesne techniki kontaktu z pacjentem drogą do obniżenia kosztów funkcjonowania szpitali prywatnych” organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. Nie zabrakło także, tuż przed wyborami samorządowymi, stanowiska szpitali powiatowych. O wyzwaniach stojących przed tymi placówkami mówili menedżerowie i eksperci zaproszeni przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Do debaty dołączyła także Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, która zadeklarowała, że żaden szpital powiatowy nie zostanie zamknięty.

Czytaj też: Medyczne innowacje i aktualne wyzwania ochrony zdrowia. Już wkrótce podczas targów SALMED