Minister zdrowia o kształceniu medyków: To jeden z priorytetów polityki państwa - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMinister zdrowia o kształceniu medyków: To jeden z priorytetów polityki państwa - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Minister zdrowia o kształceniu medyków: To jeden z priorytetów polityki państwa

Według rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcina Gruchały reprezentowane na spotkaniu uczelnie medyczne, a także Centrum Egzaminów Medycznych i Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie to jednostki, które czują się odpowiedzialne za jakość kształconych kadr medycznych.

Przyznał, że uczelnie medyczne zostały w ostatnich latach wsparte przez budżet państwa i istotnie zwiększyły liczbę kształconych studentów.

Jako rektorzy rozumiemy, że w kraju istnieje istotny deficyt kadr medycznych i trzeba rozwiązań, które umożliwią wykształcenie większej liczby medyków. Oczywiście nie możemy pozwolić sobie na to, aby stało się to kosztem jakości kształcenia, która przekłada się na bezpieczeństwo pacjentówzaznaczył rektor GUM.

Zdaniem prof. Gruchały konieczne jest też zadbanie o jakość kadry dydaktycznej na uczelniach. Chodzi o to, aby najlepsi medycy chcieli być nauczycielami akademickimi i żeby mieli czas, ochotę i motywację do nauczania kolejnych pokoleń lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

W opinii ministra główny ciężar odpowiedzialności za dostarczanie wysokiej klasy kadry dźwigają uniwersytety medyczne. Resort stara się poszerzyć spektrum możliwości nauczania na uczelniach medycznych, jednocześnie umożliwiając otwieranie nowych kierunków na nowych uczelniach.

Resort zdrowia chce też przygotować stypendium dla młodych nauczycieli akademickich. Wspólnie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej przygotowano rozwiązania, które pozwalają młodym naukowcom korzystać z wymiany międzynarodowej.

Szukamy konkretnych instrumentów, które od strony finansowej, ale też atrakcyjności zawodu poprawią sytuację. Chcemy też, aby ważnym komponentem wynagrodzenia młodych nauczycieli stawały się środki z grantów badawczychdodał Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał, że średnia wieku medyków w Polsce jest bardzo wysoka. W przypadku pielęgniarek przekracza 55 lat.

W ostatniej dekadzie wybór zawodowy wskazywał na migracje wielu młodych lekarzy. Teraz daliśmy gwarancję wzrostu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB w 2027 r. i wzrostu minimalnych wynagrodzeń dla tego zawodu. Dzięki tej gwarancji wiadomo, że co roku w lipcu będzie dokonywała się indeksacja wynagrodzenia w zawodach medycznych. Myślę, że postawienie klarownej ścieżki rozwoju wynagrodzeń zachęci, aby zostawać w kraju. Widzimy, że to już przynosi skutki, bo mamy do czynienia z dodatnim bilansem, jeśli chodzi o napływ lekarzy z zagranicy, m.in. z Białorusi i Ukrainy w ciągu ostatniego roku nasz system wzmocniło ponad 4 tys. lekarzypodkreślił.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.