Medyczne innowacje i aktualne wyzwania ochrony zdrowia. Już wkrótce podczas targów SALMED - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMedyczne innowacje i aktualne wyzwania ochrony zdrowia. Już wkrótce podczas targów SALMED - dlaszpitali.pl
Reklama

Medyczne innowacje i aktualne wyzwania ochrony zdrowia. Już wkrótce podczas targów SALMED

opm-dlaszpitali-salmed
fot. materiały prasowe

Jak wdrażać zielone rozwiązania w szpitalach? Czy dane w e-zdrowiu mogą być bezpieczne? Dlaczego startupy medyczne w Polsce nie mają łatwo? – to tylko część pytań, na które odpowiedzi będzie można uzyskać podczas targów SALMED.

Udział w debatach organizowanych przez kluczowe podmioty w sektorze zdrowia zapowiedzieli m.in.: Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, którzy w trakcie SALMED przedstawią program największego projektu inwestycyjnego. Dzięki temu do placówek POZ trafi wsparcie w wysokości 1 miliarda złotych.

W otoczeniu ekspozycji innowacyjnego sprzętu i technologii kreujących współczesne trendy w medycynie, pod lupę ekspertów zostaną także wzięte wyroby medyczne w świetle aktów legislacyjnych, geriatria i sytuacje kryzysowe w placówkach ochrony zdrowia. Nie zabraknie wskazania wyzwań z jakimi mierzą się obecnie szpitale powiatowe i prywatne a także sposobów finansowania inwestycji w tym sektorze.

Pozycja SALMED od lat budowana jest jako jedynych w Polsce kompleksowych targów sprzętu medycznego i wyposażenia dla szpitali, klinik, gabinetów lekarskich oraz placówek ochrony zdrowia. Najbliższa, 29 edycja tego wydarzenia, odbywa się pod hasłem: Świat medycznych innowacji. Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED, które potrwają trzy dni (19-21 marca 2024) umożliwiają nawiązywanie kontaktów pomiędzy przedstawicielami medycyny, biznesu i nauki. Wśród wystawców uczestnicy spotkają nie tylko liderów przedstawiających premiery rynkowe i nowości, ale także klastry medyczne, podmioty certyfikujące oraz uczelnie medyczne w Strefie Nauki. Swoje stoisko będzie miała m.in. Izba POLMED oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Strefę ekspozycyjną dopełni program konferencji, debat i warsztatów tworzony wspólnie z kluczowymi organizacjami sektora ochrony zdrowia.

Roboty dla szpitali i miliard złotych dla POZ? NFZ przedstawi możliwości wsparcia

W spotkaniu z udziałem regulatora i płatnika uczestnicy posłuchają o szczegółach inwestowania systemu ochrony zdrowia. Przewodnim trendem jest robotyka – roboty chirurgiczne należą do najczęściej kupowanych urządzeń w ostatnich latach. Jednak zmiany inwestycyjne to nie tylko szpitalnictwo i działanie własne podmiotu leczniczego, ale także zorganizowane inicjatywy centralne. Dlatego też w najbliższych latach planowana jest realizacja największego projektu inwestycyjnego z dofinansowaniem w ramach Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Dzięki temu do placówek POZ trafi wsparcie w wysokości 1 miliarda złotych. Prelegenci zaproszeni przez NFZ, w tym Izabela Leszczyna, Minister Zdrowa przyjrzą się także koordynacji świadczeń opieki zdrowotnej. Perspektywę lekarzy POZ przybliży prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Punkt widzenia płatnika przedstawi Filip Nowak, prezes NFZ.

Czy polskie startupy mają „pod górkę”?

Ważną częścią wydarzenia będzie strefa startupów medycznych. Ten rynek jest jednym z bardziej obiecujących sektorów dla rozwoju polskiej myśli technologicznej a targi SALMED są doskonałym miejscem łączenia świata innowacji z inwestorami gotowymi na rozwój biznesu wychodzącego poza schemat. Startupy medyczne w Polsce nie mają łatwo: od kilku lat spadają inwestycje w młode firmy digital health, krajowe granty są skąpe, polski rynek ochrony zdrowia jest „innowacyjno-oporny”. Z każdej strony startupy słyszą, że liczą się dowody na skuteczność rozwiązania cyfrowego i przychody w perspektywie kilku lat. Czy w takich warunkach można z powodzeniem rozwinąć innowację medtech i wprowadzić ją na polski rynek? O tym, jak to zrobić, eksperci porozmawiają na sesji startupowej. Na jednej scenie spotkają się przedstawiciele szpitali, VC, organizacji ochrony zdrowia, innowacyjnych firm oraz Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej. Startupy dowiedzą się, gdzie szukać i jak wykorzystywać mikro-szanse na wymagającym rynku i zapewnić sobie długookresowy rozwój. Z kolei menedżerowie szpitali i osoby odpowiedzialne za rozwój innowacji w medycynie posłuchają jak wdrażać nowości cyfrowe we współpracy z młodymi firmami.

Zielone szpitale

Rok 2023 to najbardziej gorący rok w historii pomiarów – alarmują naukowcy zaangażowani w program obserwacji Ziemi Copernicus. Tymczasem, gdyby ochrona zdrowia była państwem to byłaby piątym emitentem gazów cieplarnianych na świecie. O tych zagadnieniach a także o konkretnych zielonych rozwiązaniach, będą rozmawiać eksperci na konferencji „Green Healthcare and Business” podczas targów Salmed. Organizatorem spotkania jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM).  Czas wpisać zielone priorytety do zarządzania opieką zdrowotną oraz premiować ośrodki zdrowia, które zmniejszają swój ślad węglowy i o tym będziemy rozmawiać w Poznaniu zapowiada Konrad Zaradny, Dyrektor POSUM.

Do udziału w Konferencji zaproszono polskich i zagranicznych ekspertów, a także przedstawicieli szpitali przyjaznych klimatowi z różnych krajów Europy.

Poznań dla kobiet

Po części konferencyjnej organizowanej przez POSUM odbędzie się spotkanie otwarte pt.: “Poznań dla kobiet” z udziałem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Chcemy zaprosić poznanianki i poznaniaków na spotkanie, podczas którego razem z naszym gościem, Małgorzatą Rozenek-Majdan porozmawiamy o zdrowiu kobiet bez tabu – mówi Konrad Zaradny. – Będzie to świetna okazja, by usłyszeć głos kobiety, która temat in-vitro zna bardzo dobrze. Sama jest matką trzech synów, którzy przyszli na świat dzięki tej procedurze. Warto też zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w projekt obywatelski ,,Tak dla in vitro”, dzięki któremu już niedługo tysiące rodzin będą mogły cieszyć się z finansowania tej metody z budżetu państwa – dodaje. Podczas spotkania poruszona zostanie także kwestia Punktu Profilaktyki Intymnej, czyli miejsca w POSUM, gdzie poznanianki (a także poznaniacy) mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji 24h/7, dzięki finansowaniu projektu z budżetu Miasta.

Czytaj też: Czy w POZ zabraknie pielęgniarek i położnych?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.