Lubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację - dlaszpitali.pl
Reklama

Lubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację

opm-dlaszpital-WOMP
fot. iStock

W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie (WOMP) powstał budynek C oraz E. Wartość inwestycji to ponad 36,7 mln zł, z czego blisko 25,9 mln zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Inicjatywy REACT-EU. Uroczyste zakończenie realizacji projektu pozakonkursowego odbyło się 12 grudnia.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie zarządu województwa lubelskiego: marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałkowie Michał Mulawa i Zbigniew Wojciechowski oraz członek zarządu Zdzisław Szwed.

Projekt pn. „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19” jest realizowany w ramach Działania 15.2 Wsparcie sektora ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 ze środków REACT-EU.

Inicjatywa REACT-EU ma ograniczać społeczne i gospodarcze skutki pandemii COVID-19. Zwiększenie potencjału WOMP w odniesieniu do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej jest kluczowym działaniem ukierunkowanym na ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 w regionie.

Dzięki środkom unijnym mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a pracownicy wykonywać swoje obowiązki w funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrzach. Szacuje się, iż w wyniku realizacji projektu w obiekcie rocznie leczonych będzie dwadzieścia tysięcy osób z naszego regionu mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Diagnostyka na europejskim poziomie

Inwestycja WOMP dotyczyła dobudowy do istniejącego budynku głównego od strony północnej pięciokondygnacyjnego budynku (C). Podniesienie standardu i zapewnienie kompleksowości usług w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej umożliwią zlokalizowane w nowo powstałym budynku poradnie: POZ, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, reumatologiczna, endokrynologiczna, rehabilitacyjna wraz z właściwymi dla nich gabinetami diagnostyczno-zabiegowymi, pracownia diagnostyczno-zabiegowa EKG i Holtera oraz spirometrii, jak również gabinety pracowni rehabilitacji. W ramach projektu doposażono te gabinety w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie rehabilitacji leczniczej. Zakupiono m.in: system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparat do laseroterapii oraz aparaty USG, spirometry, aparaty EKG.

Medycyna ze wsparciem OZE

Nowy budynek WOMP w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Na dachu oraz południowej ścianie obiektu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Co więcej, na dachu budynku usytuowano pięć pomp ciepła, a we wszystkich gabinetach – klima-konwektory.

Korzyści dla regionu

Nowoczesny i funkcjonalny ośrodek pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na poziomie ambulatorium. To działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne. Wzmocnienie potencjału WOMP pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwości skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do adekwatnego leczenia na poziomie ambulatorium. Będzie to działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, zwiększenie jakości udzielanych świadczeń, a docelowo na poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego. Inwestycja pozwoli WOMP lepiej realizować swoje zadania, a ostatecznie umożliwi również obniżenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gorzowski szpital po raz trzeci uzyskał akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.