Lekarze z Dąbrowy Górniczej wykorzystują sztuczną inteligencję do radioterapii

opm-dlaszpitali-radioterapii

Rośnie liczba pacjentów leczonych za pomocą radioterapii w Dąbrowie Górniczej. W tym celu Zagłębiowskie Centrum Onkologii wykorzystuje sztuczną inteligencję do bardziej precyzyjnego i szybszego ustalenia zakresu leczenia.

Proces planowania radioterapii przebiega wieloetapowo – jednym z etapów jest konturowanie guza nowotworowego i narządów krytycznych.

– Za przeprowadzenie tego trudnego i pracochłonnego procesu odpowiada lekarz, onkolog radioterapeuta. Konturowanie polega na wyrysowaniu konturów guza oraz narządów zdrowych na poszczególnych skanach tomografii komputerowej. Dla człowieka to kilka godzin pracy, sztuczna inteligencja robi to w kilka minut – wyjaśnił kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dr Marcin Hutnik.

Skrócenie czasu oczekiwania

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji proces planowania znacznie się skraca, a specjaliści mogą czuwać nad przygotowywaniem większej liczby planów leczenia jednocześnie. Krótszy jest również czas oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie radioterapii.

Jak zapewniają lekarze, specjaliści każdorazowo sprawdzają efekty pracy sztucznej inteligencji. – Zdarza się nadal, że wprowadzamy pewne korekty, ale trzeba też podkreślić, że sztuczna inteligencja szybko się uczy i raz wprowadzoną poprawkę potrafi zapamiętać. Konturując dane narządu po raz kolejny, już nie popełnia tych samych błędów – podkreślił dr Marcin Hutnik.

System jest w tej chwili w fazie testów i weryfikacji w zakresie pełnej przydatności do działania w dąbrowskiej lecznicy.

Wiele możliwości leczenia

W Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii każdego roku specjalistyczne wsparcie otrzymuje ponad 1200 chorych. Są to głównie pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi oraz schorzeniami nienowotworowymi jak ostrogi piętowe czy zespół bolesnego barku; stosowane są tam nowoczesne techniki radioterapii jak technika obrotowa, technika modulowanej intensywności wiązki czy wysokospecjalistyczna radioterapia stereotaktyczna.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Julia Szymańska

Czytaj też: Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania?