Lekarze nie chcą pracować w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLekarze nie chcą pracować w Polsce - dlaszpitali.pl

Lekarze nie chcą pracować w Polsce

opm-dlaszpitali-lekarze-nie-chca-pracowac-w-polsce
fot. iStock

Niemal 200 wniosków o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą zostało wydanych w I kwartale 2021 roku przez Okręgowe Izby Lekarskie. To efekt coraz gorszych warunków pracy, które uniemożliwiają skuteczną pomoc pacjentom, a także nierówności płacowych.

Zaświadczenia pozwalają osobom, które ukończyły studia lekarskie w Polsce, starać się o pracę na terenie Unii Europejskiej. Liczba wydanych obecnie wniosków jest rekordowa, nienotowana od wielu lat.

NRL i OZZL o sytuacji w polskiej ochronie zdrowia

W piątek 16 kwietnia 2021 r. spotkali się przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) z Zarządem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), by przedyskutować temat pogarszających się warunków pracy polskich lekarzy, którzy, na skutek ograniczeń systemowych, nie są w stanie skutecznie leczyć chorych.

Lekarze nie są w stanie pomóc pacjentom

Brak przygotowania systemu ochrony zdrowia do kolejnej, trzeciej już fali pandemii, skutkuje zwiększoną liczbą pacjentów, którzy za późno trafiają do szpitala i którym lekarze nie są w stanie pomóc. Wśród nich są także cierpiący na choroby inne niż COVID-19, których leczenie jest obecnie zaniedbywane przez decyzję o ograniczeniu zabiegów planowych. Jak zauważa NRL i OZZL, brakuje pomysłu na odbudowanie systemu zdrowia umożliwiającego korzystanie ze świadczeń zdrowotnych dla wszystkich przewlekle chorych. Do ograniczeń systemowych dochodzą też fatalne warunki pracy – łatanie niedoborów kadrowych przemęczonymi lekarzami, wywieranie na nich presji, by brali jak największą liczbę dyżurów bez prawa do efektywnego wypoczynku, wreszcie – różnice w realizacji wypłat tzw. dodatku covidowego.

Pacjent zdany na siebie

Ministerstwo Zdrowia do 30 września 2021 roku zwalnia szpitale z obowiązku zapewnienia odpowiedniej liczby kadry lekarsko-pielęgniarskiej, pod warunkiem, że utrzymają ciągłość leczenia. Oznacza to, że system ochrony zdrowia został ukierunkowany jedynie na walkę z COVID-19, zaś wszystkie inne potrzeby zdrowotne będą zaspakajane w miarę możliwości.

Zarobki skutecznie odstraszają medyków

Do pracy w Polsce nie zachęca lekarzy wizja zapisanej w projekcie nowelizacji ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia podwyżki o 19 zł brutto miesięcznie. Całą sytuację pogarszają również ułatwienia w podejmowaniu pracy przez lekarzy z dyplomem spoza UE. Brak znajomości języka polskiego, jak i odpowiedniej weryfikacji ich kwalifikacji nie daje pewności, czy ci lekarze będą w stanie pomóc polskim pacjentom – wskazuje NRL i OZZL. – Obawiamy się, że będą stanowić dla nich zagrożenie – podkreślają.

NRL i OZZL zwracają uwagę, że jeśli MZ i rząd nie zmienią nastawienia do polskich lekarzy, tendencje emigracji wewnętrznej (z publicznego do prywatnego sektora polskiej ochrony zdrowia) oraz zewnętrznej (poza granice naszego kraju) będą się nasilać i nie będzie komu leczyć polskich pacjentów.

Czytaj też: NFZ wzywa szpitale do zwracania zaliczek pobranych na świadczenia, których przez pandemię nie wykonały

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.