NFZ wzywa szpitale do zwracania zaliczek pobranych na świadczenia, których przez pandemię nie wykonały - dlaszpitali.pl

NFZ wzywa szpitale do zwracania zaliczek pobranych na świadczenia, których przez pandemię nie wykonały

opm-dlaszpitali-NFZ-wzywa-szpitale-do-zwracania-zaliczek
fot. iStock

Niektóre szpitale są obecnie wzywane przez NFZ do zwrotu pieniędzy za świadczenia, których nie wykonały w roku pandemicznym.

Działania Funduszu są zgodne z prawem, gdyż czas na wykonanie zaległych świadczeń dotyczy tylko tych opłacanych ryczałtem.

Od marca 2020 roku szpitale otrzymywały od NFZ co miesiąc 1/12 przyznanego im na cały rok ryczałtu. Miało to miejsce także przed pandemią COVID-19. Dodatkowo placówki, z racji tego, że wstrzymały wykonywanie świadczeń, bo tak zalecał NFZ, dostawały także z Funduszu od marca ubiegłego roku 1/12 zryczałtowanej kwoty wynikającej z pozostałych umów podpisanych z płatnikiem, których nie mogły realizować m.in. dlatego, że łóżka na oddziałach były przekształcane na covidowe.

Minister zdrowia w marcu poinformował, że szpitale będą miały czas do końca tego roku, by móc wykonać zaległe świadczenia. Niestety nie dotyczy to zaliczek, jakie otrzymały placówki za świadczenia realizowane poza ryczałtem otrzymywanym z tytułu pozostawiania w sieci szpitali.

Czytaj więcej: MZ planuje nowelizację wykazu wyrobów medycznych

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.