Leczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w lubelskim szpitalu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLeczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w lubelskim szpitalu - dlaszpitali.pl

Leczenie raka pęcherza moczowego przy użyciu robota da Vinci w lubelskim szpitalu

opm-dlaszpitali-da-vinci
fot. iStock

W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, działającym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, po raz pierwszy odbyła się operacja usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu systemu robotycznego.

Operacje przeprowadzili dr n. med. Janusz Frey i dr n. med. Gabriel Surdacki. Jeszcze niedawno operacje tego typu wykonywano głównie tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Lubelski ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu robota da Vinci.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy al. Kraśnickiej znajduje się w gronie 43 placówek medycznych w kraju, które wykorzystują robota w swojej pracypodkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Leczenie nowotworów z użyciem systemu robotycznego da Vinci

W Szpitalu Wojewódzkim już od ponad 2 lat zajmujemy się kompleksowym diagnozowaniem i nowoczesnym leczeniem nowotworów układu moczowego z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Pierwszą procedurą z użyciem robota, którą wprowadziliśmy do rutynowego stosowania, była prostatektomia radykalna. Stosuje się ją w leczeniu raka gruczołu krokowego. Warto podkreślić, że wykonaliśmy już ponad 230 tego typu operacjimówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W leczeniu zaawansowanego raka pęcherza moczowego standardowo wykonuje się cystektomię radykalną. W trakcie tej operacji pęcherz moczowy i węzły chłonne miedniczne są usuwane, a następnie lekarze wykonują odprowadzenie moczu przez urostomię wykonaną z fragmentu jelita. W metodzie klasycznej wymaga to ponad dwudziestocentymetrowego cięcia w podbrzuszu oraz bardzo często jest związane z dużym bólem pooperacyjnym oraz koniecznością przetaczania krwi w trakcie operacji.

Użycie robota zmniejsza ból i czas rekonwalescencji

Użycie robota da Vinci do tego rodzaju operacji pozwala znacząco zmniejszyć ból pooperacyjny, ogranicza utratę krwi w trakcie operacji i przyspiesza rekonwalescencję pacjentów po tak dużym zabiegu operacyjnym, jakim jest usunięcie pęcherza moczowego. W większości ośrodków w Polsce, które wykonują cystektomię metodą robotyczną, tzw. „część jelitowa”, czyli wykonanie urostomii do odprowadzenia moczu, jest przeprowadzane w sposób klasyczny, czyli przez duże cięcie na brzuchu. Nasz Ośrodek jako jeden z nielicznych w Polsce będzie wykonywał ten zabieg w całości przy użyciu systemu robotycznego, bez konieczności szerokiego rozcinania powłok jamy brzusznej podkreśla specjalista urolog dr n. med. Janusz Frey, który przeprowadził ponad 150 operacji tego typu w swojej karierze zawodowej i po raz pierwszy wykonał ją w Lublinie.

Zabiegi wykonują doświadczeni chirurdzy

Dr Janusz Frey jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jego kariera kliniczna obejmowała zarówno chirurgię ogólną, urazową i kolorektalną, jak również urologię. Karierę chirurga robotycznego rozpoczął od chirurgii jelita grubego i odbytnicy w Szpitalu Wojewódzkim w Karlskronie (Szwecja), a następnie rozszerzył swoje kompetencje o zabiegi urologiczne w Szpitalu Uniwersyteckim w Örebro (Szwecja). Od kilku lat przeprowadza intensywne szkolenia z zakresu robotycznej chirurgii prostaty oraz pęcherza moczowego. Prowadzi aktywną działalność naukową i jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). W chwili obecnej pełni rolę ordynatora oddziału urologii w Szpitalu w Karlskronie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Dr n. med. Gabriel Surdacki jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Swoją karierę urologiczną rozpoczynał w Szpitalu Kolejowym w Lublinie, a obecnie od 2022 r. pracuje w Oddziale Urologii WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. We wrześniu 2022 r. ukończył szkolenie w zakresie chirurgii robotycznej, zdając egzamin w ośrodku Medizin im Grϋnen w Berlinie, zostając pierwszym certyfikowanym operatorem robota Da Vinci w Lublinie. Od tego czasu wykonał ponad 150 operacji z użyciem robota da Vinci w leczeniu nowotworów gruczołu krokowego i nerki.

Inne operacje robotyczne wykonywane w szpitalu

W zakresie urologii w Szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są również nefrektomie oraz NSS (nephron sparing surgery), czyli usunięcia guza nerki z zaoszczędzeniem zdrowego miąższu nerki. Zabiegi te cechują się zdecydowanie mniejszą utratą krwi oraz szybszym powrotem pacjenta do zdrowia. Użycie robota da Vinci eliminuje konieczność wykonywania dużego cięcia na brzuchu i sprawia, że pacjent może samodzielnie chodzić i jeść już w drugim dniu po operacji.

Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Łącznie wykonano w szpitalu ponad 500 operacji w asyście da Vinci. W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Pierwsza operacja nowotworu trzustki z użyciem robota w krakowskim szpitalu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.