Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech” dlaszpitali.plKrakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech”
Reklama

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech”

Podstawowym badaniem określającym pojemność płuc i diagnozującym POChP jest spirometria. Fundacja NEUCA dla Zdrowia zwraca uwagę na małą dostępność badań spirometrycznych, dlatego organizuje mobilne przychodnie, w których pacjenci mogą bezpłatnie zbadać swoje płuca i otrzymać profesjonalną poradę zdrowotną. Spirobus zawita do 36 miejscowości w regionie objętym programem. Na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego. Dokładna lista ze wszystkimi lokalizacjami badań będzie dostępna od czerwca 2021 r. na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

W ramach programu „Weź głęboki oddech” pacjenci z województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego będą mogli skorzystać również z szerokich działań edukacyjnych z profilaktyki POChP w postaci filmów edukacyjnych, broszur i ulotek oraz szkoleń organizowanych dla służb medycznych i BHP w przedsiębiorstwach, w których występują warunki szkodliwe (duże stężeniu pyłów).

O programie „Weź głęboki oddech”

,,Weź głęboki oddech” to projekt Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w partnerstwie z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Fundacją NEUCA dla Zdrowia. Program zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu. Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 pacjentów poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych. Podczas 3-letniej realizacji projektu zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:

  • osoby pracy pracujący w narażeniu na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
  • pracownicy służby BHP,
  • pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze Medycyny Pracy.

Projekt zakłada także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP. Są to: kampanie medialne, edukację pracowników i personelu medycznego w formie konsultacji, spotkań i szkoleń czy stworzenie ogólnodostępnej aplikacji mobilnej. Realizacja poszczególnych zadań ma służyć wypracowaniu i wdrożeniu w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu chorobom układu oddechowego, które są główną przyczyną dezaktywacji zawodowej.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.