Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech” dlaszpitali.plKrakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech”
Reklama

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech”

opm-dlaszpitali-program-wez-gleboki-oddech
fot. iStock

Projekt, realizowany w partnerstwie z Alarmem Smogowym i Fundacją NEUCA dla Zdrowia, ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie czynników wywołujących przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. POChP najczęściej dotyka aktywnych i biernych palaczy tytoniu, mieszkańców miejscowości szczególnie zanieczyszczonych smogiem i pracowników przedsiębiorstw, w których występują szkodliwe warunki pracy (wysokie stężenie pyłu).

Mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego będą mieli okazję wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w zakresie chorób płuc, skorzystać z poradnictwa w efektywnym rzuceniu palenia tytoniu i zwiększyć świadomość w zakresie działania szkodliwych czynników w środowisku pracy. Projekt „Weź głęboki oddech” realizowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014–2020 wraz z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II i Krakowskim Alarmem Smogowym.

POChP rozwija się najczęściej u osób po 40 r.ż., palących od wielu lat papierosy lub narażonych na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza (smog lub wysokie stężenie pyłów w miejscu pracy). Uporczywy kaszel, przewlekłe wykrztuszanie plwociny, duszność podczas najmniejszego wysiłku to objawy, które powinny zaniepokoić. POChP rozwija się latami, zostaje z chorym do końca życia, niszcząc układ oddechowy. Prowadzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy i zmniejszenia objętości płuc. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie 15 tysięcy umiera. POChP jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, dlatego tak ważna jest jej profilaktyka.

„Weź głęboki oddech” wsparciem dla pacjentów

W ramach programu „Weź głęboki oddech” pacjenci z województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego będą mogli skorzystać z szerokich działań profilaktycznych w postaci:

  • wsparcia medycznego w Poradni Antynikotynowej,
  • bezpłatnych badań spirometrycznych,
  • działań edukacyjnych (film, broszury, ulotki oraz szkolenia).

Dla chorych na POChP zaprzestanie palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Jest to jednocześnie jedyna, w pełni udowodniona, metoda pozwalająca na zahamowanie postępu choroby! Dlatego w ramach projektu „Weź głęboki oddech” została utworzona Poradnia Antynikotynowa przy Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II. Poradnia antynikotynowa jest czynna w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Działalność poradni jest finansowana ze środków unijnych jako część projektu pn. „Weź głęboki oddech” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) skażenie środowiska naturalnego jest przyczyną 15–20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów. Głównym źródłem smogu „zimowego” są domowe piece opalane paliwem stałym i spaliny samochodowe. Oddychanie smogiem ma bezpośredni wpływ na stan układu oddechowego, powodując zaostrzenia takich chorób jak POChP i astma oskrzelowa. Dodatkowo istnieje udokumentowany związek pomiędzy rozwojem POChP a narażeniem zawodowym na pyły organiczne, nieorganiczne oraz toksyczne gazy w środowisku pracy, nawet u osób niepalących tytoniu.

Przeczytaj też: Diagnozowanie powikłań u pacjentów, którzy wymagali wentylacji mechanicznej

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.