Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II realizuje program „Weź głęboki oddech”
Podstawowym badaniem określającym pojemność płuc i diagnozującym POChP jest spirometria. Fundacja NEUCA dla Zdrowia zwraca uwagę na małą dostępność badań spirometrycznych, dlatego organizuje mobilne przychodnie, w których pacjenci mogą bezpłatnie zbadać swoje płuca i otrzymać profesjonalną poradę zdrowotną. Spirobus zawita do 36 miejscowości w regionie objętym programem. Na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego. Dokładna lista ze wszystkimi lokalizacjami badań będzie dostępna od czerwca 2021 r. na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
W ramach programu „Weź głęboki oddech” pacjenci z województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego będą mogli skorzystać również z szerokich działań edukacyjnych z profilaktyki POChP w postaci filmów edukacyjnych, broszur i ulotek oraz szkoleń organizowanych dla służb medycznych i BHP w przedsiębiorstwach, w których występują warunki szkodliwe (duże stężeniu pyłów).
O programie „Weź głęboki oddech”
,,Weź głęboki oddech” to projekt Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w partnerstwie z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Fundacją NEUCA dla Zdrowia. Program zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu. Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 pacjentów poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych. Podczas 3-letniej realizacji projektu zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:
- osoby pracy pracujący w narażeniu na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
- pracownicy służby BHP,
- pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze Medycyny Pracy.
Projekt zakłada także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP. Są to: kampanie medialne, edukację pracowników i personelu medycznego w formie konsultacji, spotkań i szkoleń czy stworzenie ogólnodostępnej aplikacji mobilnej. Realizacja poszczególnych zadań ma służyć wypracowaniu i wdrożeniu w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu chorobom układu oddechowego, które są główną przyczyną dezaktywacji zawodowej.
Źródło: materiały prasowe