Kolejny śląski szpital zawiesił działalność jednego z oddziałów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKolejny śląski szpital zawiesił działalność jednego z oddziałów - dlaszpitali.pl

Kolejny śląski szpital zawiesił działalność jednego z oddziałów

opm-dlaszpitali-szpital-miejski-w-Żorach
fot. UM Żory

1 marca Szpital Miejski w Żorach zawiesił działalność Oddziału Chirurgicznego Ogólnego. Powodem mają być braki kadry lekarskiej. To już kolejna placówka z podobnym problemem w województwie śląskim.

Szpital Miejski w Żorach jest kolejną placówką medyczna w województwie, którą dotyka problem związany z brakiem kadry lekarskiej. Dyrekcja MZOZ w Żorach poinformowała o konieczności czasowego wstrzymania działalności Oddziału Chirurgicznego Ogólnego. Oddział przestał działać od 1 marca, a zawieszenie ma trwać do 31 maja.

– Dyrekcja MZOZ w Żorach Sp. z o.o, informuje, że od 01 marca 2024 roku do 31 maja 2024, z uwagi na brak możliwości zabezpieczenia kadry lekarskiej, nastąpi czasowe zaprzestanie działalności Oddziału chirurgicznego ogólnego. Za wszelkie niedogodności wynikające z powyższej sytuacji przepraszamy – poinformował Szpital Miejski w Żorach.

Pacjenci, których stan będzie wymagał udzielenia świadczeń medycznych z zakresu chirurgii, będą zmuszeni skorzystać z usług placówek zlokalizowanych w innych miastach. Chorzy korzystający wcześniej z usług MZOZ w Żorach, będą mogli kierować się między innymi do oddziału w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku lub w Wodzisławiu Śląskim.

To nie jedyny szpital z takim problemem

Z podobnymi problemami mierzą się również inne szpitale. Taką placówką jest między innymi Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach, w którym 1 lutego 2024 roku zawieszony został Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym.

– Od dnia 1 marca br. w Szpitalu pozostaje dwóch lekarzy, którzy nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć zarówno tych pacjentów, którzy zgłaszają się do Izby Przyjęć, jak i tych z pozostałych oddziałów szpitalnych. W zakresie leczenia udarów najważniejsze jest szybkie działanie, dlatego nie można przyjąć, iż dwóch lekarzy będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo pacjentów  poinformował ZOZ Świętochłowice.

Podobnie jest w Szpitalu Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu. Od 1 lutego wstrzymał przyjęcia na oddział obserwacyjno-zakaźny i hepatologii. Od 1 marca oddział jest zawieszony całkowicie. Jak informuje placówka, czasowa przerwa planowana jest do 31 maja br., a szpital cały czas podejmuje starania o zatrudnienie nowych specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych, aby od czerwca wznowić funkcjonowanie Oddziału.

Źródło: Szpital Miejski Żory, ZOZ Świętochłowice, Szpital nr 1 Bytom, zory.com.pl

Czytaj też: Szpital w Bytomiu wstrzymał przyjęcia na jeden z oddziałów