Kierunki lekarskie do zamknięcia? Minister nauki zapowiada kontrolę jakości kształcenia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKierunki lekarskie do zamknięcia? Minister nauki zapowiada kontrolę jakości kształcenia - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-kierunki-lekarskie

Do maja lub czerwca zapadną decyzje o ewentualnym zamknięciu kierunków lekarskich, których kontrola da negatywny wynik – zapowiedział minister nauki, Dariusz Wieczorek we wtorkowej audycji Polskiego Radia, „Sygnały Dnia”.

Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną – np. dlatego, że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.

– Występujemy do Polskiej Komisji Akredytacyjnej z prośbą o kontrolę tych kierunków (…) – by zweryfikować je pod kątem jakości kształceniapowiedział szef resortu nauki. Kontroli ma zostać poddanych wszystkie 14 nowo otwartych kierunków.

Celem będzie określenie poziomu kształcenia

Minister zapewnił, że celem kontroli nie będzie zamykanie kierunków, ale określenie, czy są one w stanie kształcić studentów na odpowiednim poziomie. – Jeżeli nie, musimy znaleźć odpowiedź, co jest w tej sprawie niezbędne – zaznaczył. Wymienił, że wsparciem dla tych kierunków mogą być np. dodatkowe nakłady finansowe, pomoc ze strony resortu lub samorządów.

Będziemy działali tak, żeby jak najmniej ucierpieli na tym studenci podkreślił minister. Dodał, że jeśli zapadnie decyzja o zamknięciu kierunku, to studenci zostaną przejęci przez uczelnie publiczne.

Decyzje już w maju lub czerwcu

Jeśli chodzi o terminy, minister zapowiedział, że decyzje mają zapaść w maju lub czerwcu. Podkreślił również, że chce działać szybko, a w przypadku, gdy zdarzy się zamknięcie kierunków to będzie chciał uniknąć naborów jeszcze w tym roku.

Minister nauki dodał, że kontroli będzie więcej – nie tylko na uczelniach lekarskich. Jak zaznaczył, w lutym ma powstać plan kontroli na ten rok, a ich rozpoczęcie jest planowane na marzec.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Powstała propozycja utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie