Kardiostymulacja – szansa w terapii omdleń - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKardiostymulacja – szansa w terapii omdleń - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Kardiostymulacja – szansa w terapii omdleń

Jakie korzyści przynosi ta metoda?

Kardioneuroablację można rozważyć u pacjentów z nawracającymi omdleniami kardiodepresyjnymi, czyli związanymi z wolną czynnością serca. W około połowie takich przypadków typowe, standardowe leczenie jest nieskuteczne. Chorzy, którzy mają zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu spowodowane nadmiernym napięciem układu przywspółczulnego, mogą być najlepszymi kandydatami do kardioneuroablacji. Pacjenci są często kwalifikowani do implantacji stymulatora serca, ale jeśli przyczyną wolnej czynności serca jest nadmierna aktywacja układu przywspółczulnego, to wówczas kardioneuroblacja może być dla implantacji urządzenia skuteczną alternatywą. U części pacjentów po udanym zabiegu kardioneuroablacji zdarzyło się nawet, że stymulator został usunięty. Obecnie u kilku pacjentów, którzy mieli wykonany zabieg kardioneuroablacji bardzo poważnie rozważamy jego usunięcie. Korzyści są więc naprawdę znaczącetłumaczy prof. Piotr Kułakowski.

Dalszy rozwój metody

Skuteczność ablacji zwojów autonomicznych w leczeniu omdleń odruchowych sięga nawet ok. 90%. Dzięki tej metodzie pacjent może uniknąć wszczepienia stymulatora serca. Biorąc pod uwagę, że bardzo często przypadłość ta dotyczy osób młodych, implantacja stymulatora serca u takich pacjentów wiąże się z koniecznością wymiany baterii co 5-6 lat, a więc 5-8 razy w ciągu całego życia, co wiąże się ze wzrostem ryzyka powikłań, takich jak na przykład infekcja układu stymulującego.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego prowadzi badanie naukowe, którego celem jest ocena skuteczności kardioneuroablacji oraz jej wpływ na układ autonomiczny.

Wrześniowy kurs jest skierowany zarówno do elektrofizjologów, jak i lekarzy zainteresowanych nowoczesnym leczeniem omdleń i zaburzeń przewodzenia. W warsztatach wezmą udział uznani eksperci z zagranicy, którzy zaprezentują wykłady na temat zastosowania kardioneuroablacji w leczeniu omdleń odruchowych i w zaburzeniach przewodzenia impulsów w sercu. Transmisja zabiegów pozwoli na bieżące prześledzenie tych procedur i zaznajomienie się uczestników warsztatów z techniką wykonania zabiegu. Wierzymy, że będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, która zaowocuje sukcesywną poprawą skuteczności przeprowadzanych zabiegów w polskich ośrodkach mówi prof. Piotr Kułakowski.

Oficjalna strona Warsztatów „Cardioneuroablation Workshop”: https://www.cmkp.edu.pl/

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.