Jak zmieni się ciechanowski SOR? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak zmieni się ciechanowski SOR? - dlaszpitali.pl

Jak zmieni się ciechanowski SOR?

opm-dlaszpitali-SOR
fot. materiały prasowe

Hol karetek, sala resuscytacyjno-zabiegowa, sala wstępnej intensywnej terapii, sala obserwacyjna, gabinety lekarskie i izolatki – to niektóre elementy, o które powiększy się SOR w ciechanowskim szpitalu. Placówka zaprezentowała koncepcję rozbudowy.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie planuje modernizację i rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego. Koszt inwestycji to prawie 15 mln zł. Jej realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia.

Przeznaczyliśmy środki na opracowanie koncepcji oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Jest to podstawa do kolejnego kroku, czyli rozpoczęcia prac budowalnych, a potem doposażenia SOR-u w specjalistyczny sprzęt. Także na tym kolejnym etapie będziemy wspierać szpital finansowo. Szacujemy koszt dalszej rozbudowy i wyposażenia na kolejne 15 mln złpodkreśla marszałek Adam Struzik.

Szpital w Ciechanowie jest największą placówką medyczną północnego Mazowsza i dysponuje największym SOR-em w tej części województwa. Jak zaznacza Andrzej Kamasa, dyrektor placówki, liczba pacjentów korzystających z pomocy szpitala stale wzrasta.

W 2023 r. w SOR-ze było hospitalizowanych prawie 13 tys. pacjentów, a około 26 tys. było kwalifikowanych do hospitalizacji w izbie przyjęć. Z tego względu inwestycja w rozbudowę i modernizację SOR-u jest uzasadniona i niezbędnamówi.

Ciechanowski SOR będzie większy i funkcjonalny

Koncepcję modernizacji i rozbudowy SOR-u przygotował prof. dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski z Pracowni Architektonicznej Archimed. Obecnie powierzchnia użytkowa SOR-u ma 862,55 m2. Po rozbudowie zwiększy się o 1 323,48 m2. Łączna powierzchnia SOR-u po modernizacji to 2 186,03 m2. Nowy trakt budynku pomieści hol karetek, trakt tzw. ostry, składający się z dwustanowiskowej sali resuscytacyjno-zabiegowej, sali wstępnej intensywnej terapii z dwoma stanowiskami oraz sali obserwacyjnej. Znajdą się tu również dwie izolatki i zespół pomieszczeń personelu. W miejscu połączenia istniejącego budynku z nowo projektowanym zlokalizowany będzie nowy hol wejściowy dla pacjentów SOR-u.

Hol wejściowy wraz z rejestracją i poczekalnią w całości zostaną wyizolowane od traktu „ostrego” i od ruchu pacjentów na łóżkach pomiędzy salami obserwacji a diagnostyką szpitala. Dzieci będą miały osobną poczekalnię i gabinety konsultacyjno-zabiegowe. Przy poczekalni dla dzieci znajdzie się pokój opieki oraz osobny sanitariat.

W przedłużeniu części ogólnodostępnej (poczekalni) usytuowane będą gabinety konsultacyjne, zaplecze sanitarne pacjentów oraz szafki szatniowe. Pomiędzy traktem ogólnodostępnym a traktem „ostrym” znajdzie się zespół pomieszczeń administracyjno-socjalnych personelu. Dodatkowo w ramach rozbudowy zostanie wydzielona część socjalna dla pracowników SOR-u oraz gabinet lekarski dla lekarza dyżurnego. Zostaną wydzielone dwie drogi, tzw. czysta i brudna z częścią do dekontaminacji dla pacjentów oraz służb pogotowia ratunkowego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Czytaj także: Kompleks poradni specjalistycznych przy Szpitalu Morskim otwarty po remoncie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.