Jak narzędzia online oraz AI mogą wspierać placówki medyczne i ich personel? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak narzędzia online oraz AI mogą wspierać placówki medyczne i ich personel? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Jak narzędzia online oraz AI mogą wspierać placówki medyczne i ich personel?

Jak narzędzia online mogą wpłynąć na zarządzanie pracą?

Nowoczesne narzędzia online rewolucjonizują planowanie pracy poprzez automatyzację wielu procesów wewnątrz organizacji. Mówimy tutaj o takich procesach jak rekrutacja, planowanie personelu na poszczególnych oddziałach, planowanie zapotrzebowania na obsadę czy elektroniczna ewidencja czasu pracy. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej strategicznych aspektach zarządzania zasobami ludzkimi, zamiast tracić czas na rutynowe zadania. Bolączką pozostaje fakt, że wciąż w wielu organizacjach część procesów została zautomatyzowana, a część nie – w rezultacie wiele jednostek wykonuje podwójną pracę, obsługując część procesów na papierze, a część w systemie cyfrowym i online. Dlatego też tak ważne jest myślenie strategiczne o wdrożeniu kompleksowych narzędzi, które pozwoli na planowanie, ewidencję oraz zarządzanie różnego rodzaju wnioskami z poziomu jednej platformy.

Jak AI wspiera pracowników służby zdrowia?

Odbiegając nieznacznie od narzędzi online, a wchodząc w temat AI, bardzo ciekawym przykładem współpracy między sztuczną inteligencją, a lekarzem może być użycie w styczniu 2023 r. w Tarnowie robota kręgosłupowego MazorX ze sztuczną inteligencją. Chirurg zaplanował operację w aplikacji komputerowej oraz na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieścił wirtualnie w kręgach śruby i implanty i tak zaplanowaną operację wgrał do pamięci robota. Robot ustawił ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawiercił otwory pod śruby i wkręcił je bez obawy, że zboczy z celu; nie pozwoliłaby na to prowadnica.

Inny przykładem może być wykorzystanie algorytmów opartych na AI, które automatyzują proces oceny stomatologicznego zdjęcia RTG. Odpowiedni program wstępnie weryfikuje zdjęcie pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Pacjent tego nie zauważa, ale dla lekarza i obsługi medycznej jest to ogromne ułatwienie, dzięki któremu mogą skupić się na leczeniu i interakcji z chorym. Poza tym każde kolejne RTG wzbogaca archiwum danych i program stale się uczy.

Podsumowując, nowoczesne narzędzia cyfrowe/online czy AI, już dziś znacząco ułatwiają pracę lekarzy personelu medycznego i samych przychodni, gabinetów lekarskich czy placówek medycznych oraz szpitali. Automatyzacja procesów i łatwy dostęp do danych oraz wsparcie ze strony sztucznej inteligencji sprawiają, że praca staje się bardziej efektywna dla lekarzy i osób zarządzających w służbie zdrowia.

Autor: Hubert Kowalski, Project manager w firmie doradczej Déhora

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Sztuczna inteligencja ułatwi naukę komunikacji ze starszymi pacjentami

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.