Jak funkcjonuje Krajowa Sieć Onkologiczna? Upubliczniono sprawozdania z województw - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak funkcjonuje Krajowa Sieć Onkologiczna? Upubliczniono sprawozdania z województw - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-krajowa-siec-onkologiczna

Na stronie internetowej PublicPolicy.pl zostały opublikowane sprawozdania sporządzone przez Oddziały Wojewódzkie oraz Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie rozporządzenia o pilotażu sieci onkologicznej. W kolejnych dniach zostaną opublikowane również dalsze dokumenty dotyczące tego rozwiązania.

W grudniu 2018 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej (1). Regulacja nakłada na instytucje publiczne szereg obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych, których celem jest umożliwienie oceny pilotażu oraz wsparcie procesu podejmowania decyzji w sprawie upowszechnienia programu. Zgodnie z przepisami, ośrodki zaangażowane w realizację pilotażu na terenie danego województwa przesyłają sprawozdania do Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto, dwukrotnie w ciągu roku, sprawozdanie w sprawie realizacji pilotażu Ministrowi Zdrowia przekazuje Centrala Funduszu. Dodatkowe obowiązki informacyjne, związane z wykonaniem sprawozdania końcowego, powstają po zakończeniu pilotażu, który został zaplanowany na 31 grudnia 2022 r.

Krajowa Sieć Onkologiczna – sprawozdania z pilotażu upublicznione

Przepisy nie zapewniają publicznej dostępności sprawozdań. To samo dotyczy raportów przygotowywanych przez Komitet Sterujący do spraw monitorowania pilotażu sieci onkologicznej (2). W związku z planami upowszechnienia sieci onkologicznej, Public Policy wystąpiło z szeregiem wniosków o dostęp do informacji publicznej, aby pozyskać te dokumenty.

Koncepcja wyłonienia sieci onkologicznej oraz wprowadzenia koordynowanej opieki nad chorymi jest jednym z centralnych punktów debaty w ochronie ­zdrowia – mówi Wojciech Wiśniewski, Prezes Zarządu Public Policy. – Mam nadzieję, że zapewnienie publicznej dostępności tych oraz kolejnych sprawozdań pozwoli opinii publicznej samodzielnie ocenić wyniki pilotażu oraz zasadność upowszechnienia tego rozwiązania dodaje.

Na stronie internetowej PublicPolicy.pl zostały opublikowane wszystkie sprawozdania przekazane na poziomie OW NFZ w województwie podlaskim, świętokrzyskim oraz dolnośląskim. Pomorski oddział odmówił wnioskodawcy przekazania dokumentów w trybie dostępu do informacji publicznej. Dodatkowo, zostały udostępnione materiały przesłane przez Centralę NFZ do Ministerstwa Zdrowia.

Wystąpiliśmy również o przekazanie materiałów wypracowanych przez Komitet Sterujący zajmujący się oceną pilotażu. Liczymy, że w najbliższych dniach otrzymamy stosowne dokumenty. Opublikujemy je niezwłocznie po otrzymaniu – dodaje Wojciech Wiśniewski.

Źródło: materiały prasowe

Przypisy:

1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002423/O/D20182423.pdf.
  2. http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2020/13/.

Czytaj też: Eksperci: leki z osocza ratują życie. Polska musi zwiększyć dawstwo oraz możliwości jego przetwarzania