Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plIzabela Leszczyna przedstawiła pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja” - dlaszpitali.pl
Reklama

Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

opm-dlaszpitali-izabela-leszczyna
fot. Ministerstwo Zdrowia, gov.pl

Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”. Pakiet zawiera rozwiązania dotyczące m.in. finansowania in vitro, terminacji ciąży, antykoncepcji awaryjnej czy edukacji seksualnej. Jego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet.

Projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. Na in vitro zostaną przeznaczone co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Od lutego zespół opracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych. Sam program ruszyć ma 1 czerwca.

To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.

Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par – zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i onkologów, którzy powinni poruszać ten temat i kierować pacjentów do ginekologa. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicempodkreśliła minister.

Terminacja ciąży a klauzula sumienia

Bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy to kolejny punt prezentowanego pakietu.  

Na wytyczne dotyczące procedur  terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet zaznaczyła minister.

Przerwanie ciąży może nastąpić gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Jednocześnie minister podkreśliła, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia. Kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. Podmiot leczniczy nie ma sumienia.

Zapewniono również, że należy umożliwić kobietom zgłaszanie przypadków odmowy aborcji anonimowo. Dziś takiej możliwości nie ma.

Teraz wiemy tylko o przypadkach, kiedy kobieta z imienia i nazwiska zgłosi do NFZ lub RPP. Dlatego uruchomimy anonimową infolinię mówi Izabela Leszczyna.

Antykoncepcja awaryjna

W pakiecie dla kobiet znalazła się także antykoncepcja awaryjna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który trafił do Sejmu. Tabletka dzień po ellaOne ma być dostępna bez recepty od 15 roku życia. Zapobiega ona zapłodnieniu, jednak nie jest środkiem wczesnoporonnym, co podkreśla minister.

Edukacja zdrowotna, w tym seksualna

W programie pojawiła się także edukacja zdrowotna, w tym seksualna dla dzieci i młodzieży, która jest ważnym elementem kształcenia. Wspomniano o rozpoczęciu współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Szczepienie przeciw HPV

Minister zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.

– Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach wyjaśniła minister Leszczyna.

Badania prenatalne

Zmiany dotyczące badań prenatalnych polegają na rozszerzeniu dostępu do nich. Chodzi o to, aby jak najwięcej kobiet mogło wykonać bezpłatne badania prenatalne. Poszerzymy także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Minister wyjaśniła, że jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

Opieka okołoporodowa

W pakiecie znalazł się też punkt dotyczący opieki okołoporodowej.

– W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność zaznaczyła minister zdrowia.

Źródło: gov.pl

Czytaj też: „Onkopłodność” – pacjenci dowiedzą się o metodach zabezpieczania płodności

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.