Inwestycje za 20 mln złotych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInwestycje za 20 mln złotych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej - dlaszpitali.pl

Inwestycje za 20 mln złotych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

opm-dlaszpitali-szpital-wojewodzki-w-bielsku-bialej

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zrealizuje inwestycje warte ponad 20 mln złotych. W planach m.in. zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz modernizacja SOR-u.

Dzięki podpisaniu umowy z resortem zdrowia, Wojewódzki Szpital wkrótce otrzyma 9,2 mln złotych na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jak wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych, około 7 mln zostanie przeznaczone na kupno sprzętu medycznego.

Nowy tomograf trafi do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Aparat obsługuje m.in. pacjentów zgłaszających się na SOR – powiedział Matlakiewicz.

Kupione zostaną również defibrylatory i aparaty do znieczulenia.

Dokładniejsza diagnostyka i wyższa jakość udzielanych świadczeń

– Celem inwestycji jest podniesienie jakości udzielania świadczeń medycznych SOR, a także skrócenie ścieżki diagnostycznej i leczenia dla pacjentów będących w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Nowoczesny sprzęt zapewni dokładniejszą diagnostykę pacjentów, którzy trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy – podkreślił dyrektor.

W ramach prac zmodernizowany zostanie także system monitoringu wizyjnego pomieszczeń SOR oraz podjazd dla pojazdów transportu medycznego. Na roboty budowlane przeznaczone zostanie około 2 mln złotych.

Kolejne etapy inwestycji kontynuowane w 2024 r.

Dzięki pieniądzom z budżetu województwa śląskiego była możliwa dalsza modernizacja Centralnego Bloku Operacyjnego. W grudniu 2023 roku Szpital Wojewódzki zakończył prace w dwóch salach. Modernizacja kosztowała 4,2 mln złotych.

W kolejnym etapie inwestycji, w 2024 r. zmodernizowane zostaną także dwie sale. Koszt wyniesie 4,2 mln złotych.

– 3,2 mln złotych pochłoną roboty budowlane. 1 mln przeznaczone zostanie na sprzęt medyczny – wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz.

Dodatkowo Szpital Wojewódzki ma otrzymać ponad 4 mln złotych, pochodzących z dotacji województwa śląskiego na modernizację Centralnej Pracowni Endoskopii.

– Przebudujemy pomieszczenia obecnej pracowni, tak aby można było wykonywać badania w znieczuleniu ogólnym. Wydzielone zostanie specjalne pomieszczenia do wybudzeń. Powstaną również trzy odrębne sale zabiegowe: do gastroskopii, kolonoskopii i ERCP. To ostanie badanie wykonuje się w diagnostyce przewodów żółciowych oraz trzustkowych – wyjaśnił dyrektor.

Niezbędna jest nowa aparatura medyczna

Kupiona zostanie nowa wieża endoskopowa, dwa videogastroskopy oraz videokolonoskopy.

Z budżetu województwa śląskiego sfinansowany ma zostać również zakup nowej aparatury medycznej w tym m.in. aparatu do echa serca, aparaty USG dla Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Sprzęt będzie kosztował około ponad 1,2 mln złotych.

– Rok 2024 pod względem inwestycji zapowiada się bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że wszystkie zamierzenia uda się zrealizować. Nasza placówka ma ponad 20 lat, dlatego niezbędne są modernizacje dotyczące budynków jak i nowa aparaturapodkreślił dyrektor Matlakiewicz.

Źródło: facebook/ Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Czytaj też: Lubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację