Inauguracja studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną”

W dniach 7-8 października br. w obiekcie Interdyscyplinarnego Ośrodka Szkoleniowego MCKP CM UJ przy ulicy Kopernika 40 w Krakowie, w historycznych murach dawnej tzw. „Białej Chirurgii” rozpoczęły się zajęcia pierwszego rocznika słuchaczy jedynego w naszym kraju kierunku studiów podyplomowych pod nazwą „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną”.

Dwudziestka słuchaczy, stanowiących przekrój pracowników różnych działów szpitalnych (aparaturowych, technicznych, elektroradiologicznych), a także przedstawicieli innych zawodów, już od pierwszego dnia skonfrontowała swoje dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie z grupą prelegentów złożonych w komplecie z praktykujących w kilku dziedzinach ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aparatura medyczną lub branż z aparaturą współpracujących. Z powodzeniem zatem zrealizowano jedno z podstawowych zadań, jakie postawili sobie przed sobą pomysłodawcy: jak najwięcej praktycznych zajęć, ćwiczeń, wziętych z życia przykładów dotyczących spraw serwisowych, inwestycyjnych, audytorskich, z zakresu ochrony radiologicznej i innych pokrewnych dziedzin. Typową wiedzę inżynierską można było zatem uzupełnić o wskazówki, jak radzić sobie w skomplikowanym świecie wdrażania i bieżącej eksploatacji urządzeń emitujących promieniowanie jonizujące lub inne potencjalnie szkodliwe czynniki oraz jak przygotować się do przebrnięcia przez akredytację oraz liczne systemy jakościowe.

Pierwszy dzień poświęcono głównie podstawom zarządzania, poprzez omówienie roli działu aparatury w otoczeniu szpitalnym, co spotkało się z zainteresowaniem słuchaczy, gdyż w zasadzie każdy z nich miał w tym zakresie odrębne doświadczenia. Drugiego dnia przeprowadzono warsztaty (z udziałem ekspertów i sprzętu udostępnionego przez firmę Philips), które umożliwiły praktyczne poznanie wielu aspektów nowoczesnej integracji urządzeń medycznych i systemów do zarządzania informacją kliniczną. Podczas warsztatów omówiono współczesne wyzwania dla systemów monitorowania pacjenta, w tym zasady ich projektowania i optymalnego doboru parametrów. Niezbędna i współcześnie wręcz oczywista integracja urządzeń medycznych została omówiona jako wielki krok w kierunku standaryzacji wysokiej jakości monitorowania, nie omieszkano także jednak zwrócić uwagi na zagrożenia dotyczące cyberbezpieczeństwa, obowiązki wynikające z ochrony i prywatności danych wrażliwych oraz inne ograniczenia technologiczne, zjawiska zmęczenia alarmami czy wciąż niedoskonałą skuteczność i dostępność protokołów transmisji pomiędzy różnymi urządzeniami. Całość dopełniły zajęcia i ćwiczenia podkreślające istotną rolę działów aparatury i inżynierii klinicznej w planowaniu oraz tworzeniu planów finansowych, inwestycyjnych oraz dobrą współpracę z działami kontroli wewnętrznej.

Duże zainteresowanie tematami tych wykładów, z których każdy kończył się intensywną dyskusją, sprawiły, że z trudem udało się zmieścić w czasie przewidzianym w programie zajęć. Na szczęście następne zajęcia już za miesiąc.

Czytaj też: Praktyczne aspekty wyposażania zakładów radiologii i diagnostyki obrazowej oraz zakładów radioterapii onkologicznej w aparaturę medyczną