GUMed: Otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl

GUMed: Otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

opm-dlaszpitali-gumed-otwarto-centrum-wsparcia-badan-klinicznych
fot. iStock

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 3 marca 2023 roku zostało otwarte Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Szef Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że Gdańsk dołączył do elitarnego grona najlepszych uniwersytetów w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim i światowym poziomie.

Ponad 10 mln zł otrzymał Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) na utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medyczny na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.

Gratuluję otwarcia centrum. Mam nadzieję, że to kolejny impuls do realizacji badań klinicznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, który jest dla nas – Ministerstwa Zdrowia – bardzo ważnypowiedział podczas otwarcia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych już otwarte

Rektor uczelni prof. Marcin Gruchała podkreślił, że kwintesencją działania uczelni medycznych, poza kształceniem kadr, jest prowadzenia badań w obszarze nauk medycznych. – Nie da się prowadzić badań klinicznych tylko wyłącznie siedząc za biurkiem uniwersyteckim. Do tego potrzebne jest profesjonalne narzędzie, jakim są szpitale kliniczne, podmioty medyczne oraz zaplecze infrastrukturalne i profesjonalna kadra, dzięki której badania w ogóle można prowadzićstwierdził.

Pieniądze, które wyasygnowała Agencja Badań Medycznych, zostały przeznaczone na cztery cele: adaptację i wyposażenie 20 pomieszczeń biurowych w budynku nr 9 (budynek administracyjny – główna siedziba CWBK), wyposażenie w sprzęt medyczny Ośrodka Badań Klinicznych Faz Wczesnych, stworzenie systemu informatycznego zarządzania badaniami klinicznymi i zatrudnienie personelu administracyjnego.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński podkreślił, że otwarcie centrum to wielkie święte uniwersytetu i pacjentów. – Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii w wielu schorzeniach, to jest szansa na dłuższe i lepsze życie albo życie w ogóleoznajmił.

Podkreślił, że Agencja Badań Medycznych, która funkcjonuje od czterech lat, przeznaczyła ponad 2 mld złotych na sektor badań klinicznych w Polsce. – To jest kilkaset projektów i ponad 60 tys. pacjentów, którzy w całej Polsce biorą udział w badaniach finansowych w ten sposób przez Skarb Państwa podkreślił.

Dzisiaj otwieramy 15. z 23 Centrum Badań Klinicznych w Polscepodkreślił Sierpiński i dodał, że jest to sieć, która powstaje w naszym kraju. – Gdańsk dołącza do elitarnego grona uniwersytetów najlepszych w Polsce, którzy prowadzą badania na najlepszym europejskim, światowym poziomieoznajmił.

Czytaj też: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzyma 20 mln zł na nowy sprzęt

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.