Gospodarczy Gabinet Cieni BCC o koronawirusie... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGospodarczy Gabinet Cieni BCC o koronawirusie... - dlaszpitali.pl
Reklama

Koronawirus: Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

opm-gospodarczy-gabinet-cieni-bcc-o-koronawirusie
fot. iStock

W imieniu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC i swoim własnym składam wyrazy głębokiego podziękowania i uznania dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, w tym również farmaceutów, którzy pracując w niezwykle trudnych warunkach walczą o zdrowie i życie pacjentów, narażając równocześnie swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich – mówi Marek Goliszewski, premier Gabinetu Cieni BCC.

Pogodzenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli z bezpieczeństwem gospodarczym kraju to najważniejszy priorytet dla całego rządu w okresie pandemii koronawirusa – podkreśla Anna Janczewska, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club to think tank powołany w kwietniu 2012 r., aby wspierać działania prorozwojowe władz publicznych, monitorować prace resortów kluczowych dla przedsiębiorczości, rekomendować zmiany sprzyjające rozwojowi kraju, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności polskich firm.

Treść raportu:

WSKAZANIA DLA RZĄDU
1. W związku z pandemią koronawirusa najważniejszym priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia, w ścisłej współpracy z premierem i rządem, jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Równoczesne pogodzenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli z bezpieczeństwem gospodarczym kraju to najważniejszy priorytet dla całego rządu. Te dwa fundamentalne zadania dla państwa trzeba umiejętnie pogodzić, aby zminimalizować zdrowotne skutki pandemii COVID-19 dla obywateli i jej katastrofalne skutki dla przedsiębiorców i gospodarki. Sprostanie temu niełatwemu zadaniu wymaga odważnych i dalekowzrocznych decyzji. Nie da się tego zrobić bez konsultacji, ponad partyjnymi podziałami, z ekspertami, w tym naukowcami i stosownymi branżowymi organizacjami. Forma i zakres tych konsultacji powinien być adekwatny do aktualnej sytuacji, która jak wiadomo jest bardzo dynamiczna. Konieczne jest, między innymi, włączanie do prac rządowego i wojewódzkich zespołów kryzysowych przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i szeregu innych ekspertów.

2. Ministerstwo Zdrowia powinno pilnie zapewnić jednostkom ochrony zdrowia  wystarczające dostawy artykułów osobistej ochrony dla personelu takich jak, maseczki, płyny dezynfekcyjne, kombinezony, gogle, i dla pacjentów testów RT-PCR oraz respiratorów.

Mimo deklaracji MZ o dobrym przygotowaniu w tym zakresie, brak jest niestety potwierdzenia wystarczającego zabezpieczenia  jednostek ochrony zdrowia, w tym aptek. Dochodzą do nas niestety z różnych stron kraju alarmujące sygnały o poważnych  brakach  w zakresie  tych produktów.

3. Umożliwienie dostępu do badań na wykrycie obecności koronawirusa Sars-CoV-2 wszystkim obywatelom, którzy mają objawy wskazane w zaleceniach epidemiologicznych, a w szczególności pracownikom ochrony zdrowia, najbardziej narażonym na zarażenie.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wykonywanie testów na obecność koronawirusa w każdym przypadku podejrzenia  zakażenia.  Pracownicy ochrony zdrowia, z racji częstego kontaktu z pacjentami, znajdują się z zasady w kręgu osób podejrzanych o zakażenie. Wymagałoby to pilnych zakupów stosownych ilości testów i włączenie również prywatnych laboratoriów do przeprowadzania tych badań. Prywatne laboratoria dysponują odpowiednim potencjałem infrastruktury i personelu i są póki co w tym zakresie niewykorzystane. Ostatnie doniesienia z Chin wskazują również na możliwość wykorzystania tomografii komputerowej klatki piersiowej do wykrywania koronawirusa i to w znacznie wcześniejszym stadium choroby, niż w przypadku badań przy użyciu testów RT-PCR. Ministerstwo Zdrowia powinno jak najszybciej zweryfikować te informacje i wdrożyć stosowne działania.

4. Podjęcie jak najszybciej decyzji o zezwoleniu na produkcję w Polsce środków do dezynfekcji powierzchni i skóry w oparciu o przygotowane do tego i funkcjonujące już od wielu lat dwie specjalistyczne, polskie firmy.

Brak ułatwień dla tych firm w dostępie do etanolu, w tym zniesienia akcyzy uniemożliwia niestety szybkie uruchomienie tej produkcji i dostarczenie  natychmiast w ten sposób na rynek środków dezynfekcyjnych w liczbie 19 mln litrów miesięcznie. Jednostki ochrony zdrowia zgłaszają nieustannie poważne braki w zakresie specjalistycznych, dedykowanych dla ochrony zdrowia, środków do dezynfekcji.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.