Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka otworzyło zmodernizowany blok operacyjny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGórnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka otworzyło zmodernizowany blok operacyjny - dlaszpitali.pl

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka otworzyło zmodernizowany blok operacyjny

opm-dlaszpitali-gornoslaskie-centrum-zdrowia-dziecka
fot. iStock

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zaprezentowało zmodernizowany blok operacyjny, system poczty pneumatycznej oraz system zarządzania lekami. Łączna wartość projektu to 20 mln zł.

26 lutego placówka pochwaliła się zmodernizowanym blokiem operacyjnym, który składa się z pięciu sal: do otolaryngologii, chirurgii, ortopedii, neurochirurgii oraz kardiochirurgii. W ramach projektu zakupiony został też m. in. nowoczesny aparat RTG z ramieniem C.

To niezwykle ważne inwestycje, które poprawią komfort pracy naszych medyków oraz wpłyną na bezpieczeństwo naszych pacjentów, a także na jakość świadczeń medycznych w GCZD. Bardzo się z tych zmian cieszymy – czytamy w mediach społecznościowych placówki.

Jak podaje szpital, zakres robót na bloku operacyjnym, oprócz kompleksowej modernizacji budowlanej, obejmował również pełną wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz deszczowej, modernizację instalacji wentylacyjnej wraz z montażem centrali nawiewno-wywiewnej i agregatu wody lodowej, modernizację instalacji gazów medycznych, doprowadzenie i montaż punktu poczty pneumatycznej, wymianę instalacji elektrycznych i teletechnicznych w tym sieci strukturalnej, kontroli dostępu, systemu monitoringu oraz system sygnalizacji pożaru.

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii utworzone zostało nowe stanowisko

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii utworzone zostało nowe stanowisko intensywnej terapii, przeznaczone dla pacjentów wymagających izolacji z powodu zakaźnej choroby wirusowej.

Wszystkie sale zostały zrealizowane w technologii opartej o panele z blach nierdzewnych powlekanych specjalną farbą z domieszką jonów srebra, dzięki czemu na ich powierzchni nie jest możliwy rozwój bakterii – powiedział podczas oficjalnego otwarcia, kierownik działu infrastruktury Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Robert Szaga.

Ponadto w zakresie prac znajdowało się dostarczenie i montaż urządzeń transportu pionowego (dźwigów osobowo-towarowych) oraz częściowo wyposażenia, w tym medycznego tj.: Jednostek Zaopatrzenia Medycznego (wielostanowiskowego mostu medycznego) oraz Systemu Integracji Sal Operacyjnych. Zainstalowany System Integracji Sal Operacyjnych umożliwia sprawne zarządzanie sprzętem oraz wyposażeniem medycznym i niemedycznym Bloku Operacyjnego.

Zintegrowane sale operacyjne

Dzięki połączeniu urządzeń, które generują obraz i dźwięk do monitorów obecnych na salach, wszystkie sale operacyjne zostały ze sobą zintegrowane.

Operator może sobie wybrać dowolny monitor, na którym dany obraz będzie prezentowany. Wszyscy użytkownicy sali widzą, co się dzieje, jak wygląda pole operacyjne i jak chirurg operuje. Dodatkowo ma to funkcje dydaktyczną, gdyż ten obraz możemy transmitować poza blok operacyjny i trafiać do sal wykładowych – dodał Szaga.

Rozbudowa poczty pneumatycznej

Szpital rozbudował także system poczty pneumatycznej – łączy ona obecnie szpitalne laboratorium i wszystkie oddziały GCZD, co pozwala na sprawne przesyłanie próbek do badań i przyśpieszenie diagnostyki, a tym samym szybsze podejmowanie decyzji terapeutycznych. Poczta wyposażona jest w rozdzielacz, który nadaje każdej przesyłce stopień priorytetu. – Rozdzielacz to jest w pełni zrobotyzowane urządzenie, które samo, po odpowiedniej konfiguracji, wie, jak sterować tymi przesyłkami – opisał kierownik.

Nowy system zarządzania lekami

Wprowadzono również nowy system zarządzania lekami. Dzięki temu zostanie usprawniony nadzór nad ich dystrybucją, a jednocześnie zapewni to bezpieczeństwo pacjentom. System przypomina m.in. o konieczności podania leku i o jego dawce zleconej pacjentowi przez lekarza.

Ponadto poddano modernizacji wszystkie apteczki oddziałowe o łącznej powierzchni 260 mkw., wyposażając je w zabudowę medyczną specjalnie przeznaczoną do przechowywania leków i wyrobów medycznych. Apteczki oddziałowe zostały odpowiednio oczujnikowane w taki sposób, by monitorować temperaturę i wilgotność powietrza.

Inwestycja była możliwa dzięki projektowi „Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury obiektowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach”, który realizowany był od kwietnia 2023 r. Łączna jego wartość wyniosła 20 mln zł. Projekt został w całości sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 11.3 – „Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT-EU”.

Źródło: facebook/Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, PAP

Czytaj też: Modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Zawierciu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.