GE Healthcare i Elekta rozpoczęły współpracę w obszarze radioterapii onkologicznej

opm-dlaszpitali-ge-healthcare-i-elekta-rozpoczely-wspolprace-w-zakresie-radioterapii-onkologicznej

GE Healthcare i Elekta ogłosiły podpisanie umowy o skali ogólnoświatowej, która dotyczy współpracy komercyjnej w obszarze radioterapii onkologicznej pozwalającej zapewniać szpitalom kompleksową ofertę w zakresie obrazowania i leczenia pacjentów onkologicznych wymagających radioterapii.

W związku z tym, że szpitale coraz częściej poszukują elastycznych i współpracujących technologii symulacji i sterowania, GE Healthcare i Elekta stawiają sobie za cel zaspokojenie dużego zapotrzebowania na rozwiązania w dziedzinie radioterapii zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i tych rozwijających się.

Aż 50-60 proc. pacjentów z nowotworami potrzebuje radioterapii [1], wymagającej wysokiej jakości obrazowania oraz wykorzystania zaawansowanego sprzętu i oprogramowania do precyzyjnego naświetlania guzów, przy jednoczesnym oszczędzaniu zdrowych tkanek. Precyzyjne obrazowanie ma kluczowe znaczenie dla określenia wielkości, kształtu i właściwości guza oraz rozróżnienia zdrowych tkanek. Dostarczenie odpowiedniej dawki promieniowania wymaga z kolei zaawansowanego pozycjonowania pacjenta, odpowiednich technologii zarządzania jego ruchem oraz najnowocześniejszych technik, takich jak VMAT [2] (terapii wolumetrycznym łukiem modulowanym) lub SBRT [3] (radioterapii stereotaktycznej). Połączenie rozwiązań firmy GE Healthcare w zakresie obrazowania z tymi opracowanymi przez firmę Elekta w obszarze radioterapii, pozwoli na stworzenie jeszcze atrakcyjniejszej oferty dla szpitali, a w efekcie także dla pacjentów będących pod ich opieką.

Dostęp do radioterapii jest istotnym wyzwaniem w wielu częściach świata. Cieszymy się, że nasza współpraca jest kolejnym krokiem w kierunku ułatwienia dostępu do bardziej kompleksowych rozwiązańpowiedział Jan Makela, prezes i dyrektor generalny ds. obrazowania w GE Healthcare. – Opiekę onkologiczną można udoskonalić tylko wtedy, gdy podmioty zajmujące się tą dziedziną współpracują ze sobą, a to jest przykład jednej z wielu umów partnerskich, które realizujemy w ramach rozwijania naszej oferty w dziedzinie onkologii, z myślą o korzyściach dla świadczących opiekę medyczną i ich pacjentów oraz umożliwiając, by była ona jeszcze bardziej precyzyjna.

Kierujemy się preferencjami i potrzebami szpitali oraz ośrodków onkologicznych, z którymi współpracujemy odnośnie kompleksowych rozwiązań w zakresie skutecznej, efektywnej i bezpiecznej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Dlatego też jesteśmy niezmiernie zadowoleni ze współpracy z GE Healthcare. Mamy wielu wspólnych partnerów, którzy dostrzegają wyraźne efekty i korzyści wynikające z rozbudowanych portfolio naszych rozwiązań. Współpraca ta pozwoli nam wspólnie proponować te, które są najlepiej dostosowane do potrzeb każdego ośrodka onkologicznego. Elekta dokłada wszelkich starań, by jej klienci mogli tworzyć sprawne ekosystemy, ułatwiające skuteczną i kompleksową opiekę onkologiczną powiedział Gustaf Salford, Dyrektor Generalny firmy Elekta.

Przypisy

1. Atun et al, Expanding global access to radiotherapy, The Lancet Oncol 2015 Sep; 16(10): 1153-86 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26419354/
  2. Terapia wolumetrycznym łukiem modulowanym (Volumetric Modulated Arc Therapy) – nowatorska technika radioterapii, w której dawka promieniowania jest podawana w sposób ciągły, w miarę jak aparat się obraca
  3. Radioterapia stereotaktyczna (Stereotactic body radiotherapy), w której wiązki promieniowania są podawane pod wieloma różnymi kątami wokół ciała i spotykają się w miejscu guza, https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/radiotherapy/external/types/stereotactic-body-radiotherapy-sbrt