Markery nowotworowe przydatne w ginekologii

Markery nowotworowe znajdują zastosowanie w profilaktyce nowotworów jako badania przesiewowe, służące do zdiagnozowania rozwijającego się procesu chorobowego, określenia stopnia klinicznego zaawansowania choroby, zlokalizowania zmian nowotworowych w obrębie narządu czy monitorowania skuteczności podjętego leczenia.
Markery nowotworowe to biologiczne lub biochemiczne substancje, które są uwalniane przez komórki raka do krążenia i wykrywane w surowicy krwi lub w innych płynach ciała w celu monitorowania procesu chorobowego. Termin ten został rozszerzony o: markery cytogenetyczne, mutacje w onkogenach, genach supresorowych, aberracje chromosomalne oraz nadekspresję białek (glikoproteiny błonowe, enzymy, receptory). Markery nowotworowe znajdują zastosowanie w profilaktyce nowotworów jako badania przesiewowe, służące do zdiagnozowania rozwijającego się procesu chorobowego, określenia stopnia klinicznego zaawansowania choroby, zlokalizowania zmian nowotworowych w obrębie narządu czy monitorowania skuteczności podjętego leczenia. Marker nowotworowy powinien charakteryzować się wysoką czułością, czyli występować w surowicy krwi nawet w minimalnym stężeniu, oraz wysoką swoistością narządową. Jego obecność ma również wartość prognostyczną.
Biochemiczne markery nowotworowe
Alfa-fetoproteina (AFP) jest produkowana przez pęcherzyk żółtkowy i komórki wątroby płodu. W surowicy krwi ciężarnej obserwuje się wzrost stężenia AFP w miarę rozwoju płodu. Przekroczenie odpowiedniego poziomu AFP w stosunku do wieku ciąży świadczy o ciąży bliźniaczej, ryzyku wad cewy nerwowej płodu czy ryzyku obumarcia ciąży. Zbyt niskie stężenie tego markera wskazuje na obciążenie płodu wadą chromosomową. W diagnozowaniu chorób nowotworowych AFP znajduje zastosowanie przy wykryciu raka [...]