Eksperci odchodzą z Rady Medycznej przy premierze Morawieckim dlaszpitali.plEksperci odchodzą z Rady Medycznej przy premierze Morawieckim

Rezygnacje w Radzie Medycznej

opm-dlaszpitali-eksperci-odchodza-z-rady-medycznej-przy-premierze-morawieckim

Większość członków Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim złożyła rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. W oświadczeniu tłumaczyli, że ich decyzja spowodowana jest „brakiem wpływu rekomendacji na realne działania”, a także „narastającą tolerancją” rządu dla „zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią”.

Trzynastu z siedemnastu przedstawicieli Rady Medycznej stwierdziło, że nie widzi dalszej współpracy z rządzącymi w sprawie epidemii. Jest to protest przeciwko pomijaniu ich rekomendacji w walce z koronawirusem.

RM: kto zrezygnował

14 stycznia br. w trakcie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Radą Medyczną trzynastu członków grupy eksperckiej złożyło rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii:

• prof. Robert Flisiak,
  • prof. Magdalena Marczyńska,
  • dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas,
  • prof. Radosław Owczuk,
  • dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz,
  • prof. Miłosz Parczewski,
  • prof. Małgorzata Pawłowska,
  • prof. Anna Piekarska,
  • prof. Krzysztof Pyrć,
  • prof. Krzysztof Simon,
  • dr Konstanty Szułdrzyński,
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz,
  • prof. Jacek Wysocki.

Medycy nie widzą dalszej współpracy

Rezygnujący w oświadczeniu przesłanym PAP napisali, że „decyzję podjęto z uwagi na brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy zwiększającą się tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych. Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów” – uzasadniono w oświadczeniu, podkreślając, że: „przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią”.

Czytaj także: Instytut Ekspertyz Medycznych zajmie się błędami medycznymi